Festival Sziget v maďarskej metropole ide do finále

EurópaZaujímavosti

Mesto zhudobnelo po dvojročnej prestávke.

Budapešť ožila v posledných dňoch hudbou a príbuznými umeleckými žánrami. Festival Sziget 2022 na Ostrove slobody kraľuje v maďarskej metropole od 10. augusta. Vystúpenia v predchádzajúcich dňoch už majú za sebou hviezdy, ako Dua Lipa, Justin Bieber, okolo ktorého bolo najviac dohadov, či príde alebo nie, Calvin Harris, aj kapely Bastille a Kings Of Leon.

Včerajší večerný program sa začal poctou Ukrajine v boji za slobodu, plochu pred centrálnym pódiom zaplnili fanúšikovia so žlto-modrými zástavami. Svoj hudobný program predviedla ukrajinská folklórna skupina Kazka.

Foto
Počet návštevníkov sa ráta od prvého dňa na státisíce / TASR

Hlavné pódium potom patrilo anglickej speváčke Anne-Marie. Málokto vie, že táto nežná a milá blondínka začínala s karate od deviatich rokov a v roku 2002 získala zlatú a striebornú medailu na majstrovstvách sveta asociácie Funakoshi Shotokan. Sama hovorí, že karate vďačí zato, že ju naučilo disciplíne a sústredeniu.

Svoju hudobnú dráhu začala v roku 2013. O päť rokov neskôr získala veľký úspech s piesňami 2002 a Friends. V apríli 2018 vyšiel jej debutový album Speak Your Mind, rok nato mala štyri nominácie na cenu Brit Awards, v júli 2021 vyšiel druhý album Therapy. Je koučkou v speváckej súťaži The Voice UK. Na svojom konte má viacero známych songov, viaceré z nich aj uviedla, medzi nimi Rockabye, Friends, 2002, Don't Play, Tell Your Girlfriend, Our Song či Perfect a Way Too Long.  

Fanúšikov si získala hneď od prvej skladby, keď v polovici koncertu jedna z fanúšičiek hodila na pódium letný klobúčik, Anne-Marie jej ho podpísala a hodila späť do hľadiska.

Foto
Jednou z vystupujúcich bola aj anglická speváčka Anne-Marie / TASR

Headlinerom večera však bol austrálsky multiinštrumentalista Kevin Parker s hudobným projektom Tame Impala. V štúdiu nahráva všetky nástroje a vokály sám, na koncertoch ho sprevádza štvorica hudobníkov.

Parker pôvodne vymyslel tento projekt v roku 2007 v austrálskom Perthe. V roku 2010 mu vyšiel debutový album Tame Impala Innerspeaker. Na svojom konte má štyri vydané albumy, štvrtý The Slow Rush vyšiel vo februári 2020. Ten je zároveň najúspešnejším, bodoval na treťom mieste v Anglicku aj USA. Na Szigete uviedol skladby One More Year, Borderline, Nangs, Mind Mischief, Breathe Deeper, Lost in Yesterday, Let It Happen či Evetuality.

Dva roky mal festival pre pandémiu prestávku, a tak v rámci šesťdňového maratónu hudby a ďalších umeleckých žánrov sa počet návštevníkov ráta od prvého dňa na státisíce. Sziget ide do finále, headlinerom šiesteho dňa je známa skupina Arctic Monkeys.

 

Zdroj: TASR

Komentáre