Festival TRANS/MISIE pripomenie Košiciam slobodu prostredníctvom divadla

KošiceSpravodajstvo

Putovný festival sa koná každý rok v inom meste jedného zo šiestich zapojených štátov.

Multižánrový festival divadiel s názvom TRANS/MISIE oživí verejný priestor v Košiciach viac ako štyridsiatimi podujatiami. Od nedele (8.9.) do soboty (14.9.) sa v metropole východu predstavia divadlá zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Litvy. Okrem tradičných divadelných priestorov sa bude festival konať aj v kaviarniach a pod holým nebom. Predstavenie Košickí mučeníci sa bude napríklad odohrávať priamo v centre mesta.

„Nebude to len o divadlách, ale aj o vystúpeniach na ulici, koncertoch, predstavenie o troch košických mučeníkoch sa bude odohrávať na celej Hlavnej ulici. Na rôznych miestach bude šesť rôznych predstavení. Takisto pripravujeme aj výstavy a besedy. Motívom festivalu je sloboda a o tom sa chceme aj rozprávať,“ povedal o festivale riaditeľ Štátneho divadla Košice Igor Dohovič.

Foto
Multižánrový festival divadiel s názvom TRANS/MISIE oživí verejný priestor v Košiciach  / k13.sk

Jednotlivé dni festivalu budú patriť štátom, ktoré sa festivalu zúčastňujú. Prvý a posledný deň budú slovenské a v priebehu festivalu budeme mať možnosť postupne zažiť deň Litvy, Ukrajiny, Poľska, Maďarska a Českej republiky Festival sa sústreďuje na menšie, nie hlavné, mestá štátov. Premiérový ročník sa uskutočnil minulý rok v poľskom Rzeszowe.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre