Zámerom stretnutia bolo zvýšiť politický tlak na oživenie atómovej energie.
Vo štvrtok (21.3.) sa v Bruseli uskutočnil Samit o jadrovej energii, počas ktorého premiér Robert Fico oznámil zámer vybudovať na Slovensku novú jadrovú elektráreň v sile 1200 megawattov.
Na samite, ktorý organizovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a Belgické kráľovstvo sa zúčastnilo minimálne 20 národných lídrov a 37 politických delegácií. Vystúpili tiež predstavitelia z oblasti jadrovej energetiky. Zámerom stretnutia bolo zvýšiť politický tlak na oživenie atómovej energie v Európe za finančnej pomoci EÚ. Európska komisia podľa Fica slovenskú vládu ešte v roku 2007 kritizovala za rozhodnutie dokončiť dva reaktory jadrovej elektrárne Mochovce:
„Verím, že tento summit je dôkazom toho, že EÚ a jej orgány sú schopné meniť svoje postoje a to nielen v oblasti jadrovej energetiky.“
Fico tiež dodal, že jadrová energetika je pre Slovensko kľúčovou úlohou, krajina môže byť podľa neho prirovnaná k Francúzsku. K projektu vybudovania novej jadrovej elektrárne chce tak na Slovensko pozvať expertov z celého sveta. Podotkol tiež, že ako krajina už máme skúsenosti s výstavbou nových jadrových elektrární a rovnako aj s odstavovaním starých typov reaktorov.
Krajiny Čína, India a USA sa venovali téme významu jadrovej energie pri zabezpečení dostatku zdrojov pre bežnú spotrebu aj priemysel. Témou samitu bolo aj financovanie výstavby nových typov jadrových elektrárni a predlžovanie životnosti už existujúcich reaktorov. Paríž chce do financovania projektov zapojiť aj Svetovú banku či Európsku banku pre obnovu a rozvoj.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa k téme podpory jadrovej technológie EÚ vyjadrila, že v súvislosti s klimatickými zmenami by krajiny mali zvážiť ľahko dostupné zdroje elektriny s nízkymi emisiami:
„Rozšírenie prevádzky dnešnej jadrovej flotily je jedným z najlacnejších spôsobov zabezpečenia čistej energie vo veľkom rozsahu.“
Podporila tiež inovácie v oblasti jadrových technológií, a to vo forme malých modulárnych reaktorov (SMR).
Zdroj: TASR