Fico ponúkol Ukrajine hospitalizovať detských onkologických pacientov z Kyjeva na Slovensku

SlovenskoVojna na Ukrajine

Aktualizované: 10.50 hod.

Premiér Robert Fico včera (9.7.) telefonoval s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhaľom, ktorému ponúkol hospitalizáciu detských onkologických pacientov z Kyjeva na Slovensku. Technický prevoz a hospitalizáciu by mali zabezpečiť ministri zdravotníctva. Fico sa zároveň poďakoval Šmyhaľovi za podporu po atentáte.

„Premiéri sa ďalej dohodli, že vlády si v krátkom čase vymenia hodnotenie plnenia záväzkov prijatých na spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach a začnú prípravu ďalšieho spoločného rokovania vlád,“ oznámil Úrad vlády s tým, že Šmyhaľ pozval slovenskú vládu na rokovanie na Ukrajinu na prelome septembra a októbra:

„Premiéri sa zhodli, že spoločné rokovanie vlád bude výbornou príležitosťou na otvorený a férový dialóg o celom okruhu otázok.“

Fico zablahoželal Ukrajine k otvoreniu rokovaní o vstupe krajiny do Európskej únie. Slovenský kabinet je pripravený poskytnúť ukrajinskej vláde technickú pomoc pri týchto negociáciách.

Foto

Prezident Peter Pellegrini odsúdil ruský raketový útok na najväčšiu detskú nemocnicu na Ukrajine, pri ktorom zomrelo minimálne 43 osôb a ďalších 117 ľudí sa zranilo. Stovky záchranárov a dobrovoľníkov stále pátrajú po ľuďoch, ktorí ostali pod troskami.

„Je to veľká tragédia a veľké nešťastie pre všetky obete, zranených a ich rodiny. Takéto útoky nenaznačujú snahu Ruska sadnúť si za rokovací stôl. Ale ak sa o to nepokúsime, počet obetí bude narastať nielen na fronte, ale aj v radoch civilného obyvateľstva a Ukrajina bude z mesiaca na mesiac čoraz viac decimovanou krajinou,“ regaoval Pellegrini.

Slovensko sa podľa jeho slov zapojilo do pomoci Ukrajine viac ako niektoré veľké a ekonomicky silné štáty. Podľa Pellegriniho musí ísť ruka v ruke so snahou svetového spoločenstva o zastavenie paľby:

Našou spoločnou snahou by malo byť rokovanie o mieri. Túžba po mieri totiž neznamená podporu agresora.“

Pellegrini sa chce vo Washingtone stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého sa plánuje opýtať na víziu ukončenia vojny. Hlava štátu tvrdí, že rozvážna zahraničná politika Slovenska môže byť v budúcnosti výhodou a vďaka nej môže byť krajinou, ktorá prispeje k zmiereniu medzi Západom a Východom.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková potvrdila, že Slovensko je pripravené pomôcť detskej nemocnici v Kyjeve po pondelkovom (8.7.) útoku, čo telefonicky oznámila aj ukrajinskému ministrovi zdravotníctva Viktorovi Liashkovi:

„Všetci rodičia detí boli informovaní, že v rámci pomoci členských štátov Európskej únie majú možnosť požiadať o prevoz detí do iných krajín. My sme za Slovensko ponúkli pomoc a prevoz do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Od ukrajinského ministra máme zatiaľ informáciu, že štyria rodičia sa zaregistrovali v systéme, kde požiadali o prevoz do niektorej z európskych krajín.“

Dolinková zatiaľ nevedela spresniť, kde budú detskí pacienti prevezení:

„Ak ponuka príde, my sme pripravení prevoz zabezpečiť,“ povedala Dolinková, ktorá dodala, že Slovensko je ochotné pomôcť aj so zabezpečením zdravotného materiálu:

„Zatiaľ takáto požiadavka nebola.“

 

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre