Filmový priemysel na Slovensku čelí nedostatku pracovných miest

KošiceArchívART FILM FEST 2023

Chýbajú najmä remeselné pozície.

Audiovizuálna tvorba na Slovensku je na dobrej úrovni a naďalej sa rozvíja. V diskusii v rámci Art Film Festu sa na tom zhodli predstavitelia filmového priemyslu. Platí to jednak pre domácu kinematografiu, ale zároveň rastie aj záujem zahraničných producentov o naše filmové lokality. Podľa Zuzany Bielikovej zo Slovenskej filmovej agentúry sem prichádzajú aj vďaka stimulom, ktoré im naša krajina ponúka:

Tým pádom nám vzniká jeden problém, že na tých filmoch nemá kto pracovať. Týka sa to hlavne remeselných pozícií, či už sú to technické zložky ako kamera, osvetľovači, ale taktiež art departmentu, to znamená umeleckých pozícií, ako kostyméri alebo filmoví architekti. Takže toto sú tie pozície, ktoré nám chýbajú a ktoré sa aktuálne snažíme nejakým spôsobm doplniť do filmových štábov.“

Foto
O filmovom priemysle sa diskutovalo v rámci Art Film Festu / KOŠICE ONLINE

Producenti majú záujem najmä o nové, neobjavené a autentické miesta, ktoré ponúka aj východ Slovenska. O ich propagáciu a rozvoj sa už viac ako rok snaží Filmová kancelária Košického kraja.

„Hlavné je urobiť Košický kraj čo najzaujímavejším pre producentov, ktorí plánujú niekde realizovať svoje filmy. Jedni sú na tej národnej úrovni, teda slovenskí producenti. Samozrejme, Bratislava je na Slovensku centrom, ale je kopec filmov, ktoré potrebujú trošku iný priestor a lokality ako Bratislava. Tam by sme chceli vstúpiť ako najvýznamnejší hráč, aby pre každého slovenského producenta boli Košice voľbou číslo jeden, ak sa rozhodne ísť mimo Bratislavu, vysvetlil manažér Filmovej kancelárie Košického kraja Ján Melikant.

Rovnako je populárny Tomášovský výhľad, Zádielska Tiesňava a Spišský hrad.

Komentáre