Fíni si zvolili nového prezidenta

EurópaSpravodajstvo

Stal sa ním Alexander Stubb.

Vo Fínsku sa včera (11.2.) uskutočnilo druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom triumfoval bývalý premiér a konzervatívec Strany národnej koalície (KOK) Alexander Stubb. Jeho nezávislým protikandidátom bol exminister rezortu diplomacie Pekka Haavisto, ktorý sa vzdal po tom, čo predbežné výsledky pri 90 percentách spočítaných hlasov naznačovali víťazstvo Stubba.

Stubb získal 51,4 percenta hlasov. Strana zelených nominovala Haavista, ktorého volilo 48,6 percenta občanov. Napokon zablahoželal Stubbovi k víťazstvu:

„No, Alexander. Blahoželám trinástemu fínskemu prezidentovi.“

Foto
Stubb získal 51,4 percenta hlasov / TASR

Fínsky prezident má výkonné právomoci pri tvorbe zahraničnej a bezpečnostnej politiky, predovšetkým vo vzťahu ku krajinám mimo Európskej únie vrátane Spojených štátov, Číny či Ruska. Zároveň menuje premiéra a členov vlády, podpisuje zákony a je hlavným veliteľom ozbrojených síl.

Stubb bude čeliť zmenám geopolitickej situácii v Európe. Fínsko minulý rok v apríli vstúpilo do NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine. Vlani v novembri kvôli narastajúcemu prílevu migrantov uzavrelo všetky hraničné priechody s Ruskom.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre