Folklórny súbor Železiar sa pripravuje na svoje šesťdesiatiny

KošiceZaujímavosti

Slovenskú kultúru reprezentoval aj v zahraničí.

Košické zoskupenie Železiar malo tento rok nabitý program, počas ktorého zavítalo aj do Belgicka. Na folklórnom festivale nešlo ani tak o súťaž, ako o prezentáciu rozdielnych kultúr a ich zvykov. Podľa tanečníčky Katky bol markantný rozdiel v typických tanečných odevoch:

„Ekvádor, Guam, tak tam bol veľký rozdiel. Pretože kým naše kroje sú mohutné dosť, aj tie látky sú hrubšie, tak Guam, ten mal trstinové sukne a iba jednoduchý vrch. Nejaké tričko alebo šatku pretože, samozrejme, oni tam majú vyššie teploty ako u nás. A napríklad Uzbekistan mal veľmi vyzdobené odevy.“

Belgický festival v meste Schoten privítal aj folkloristov z Taiwanu či Kanady. Čo však robilo našincom problém nebol tanec či spev, ale samotný názov usporiadateľskej obce.

Početný súbor môže byť niekedy problémové ubytovať. V Belgicku sa Železiar musel uskromniť v priestoroch telocvične, čo však bol pre mnohých zážitok. Tento rok bol prvý po pandémii a obmedzenia tak skončili aj pre košických folkloristov. Tí už majú podľa tanečníka Daniela za sebou úspešný vianočný večierok:

„Tradícia spočívala v tom, že dievčatá prišli prvé, varili punč. Potom sme začali dochádzať všetci ostatní, nosili sme niečo pod zub. Alko, nealko a hlavne koláče. Takto postupne sme sa schádzali, rozprávali sme si zážitky, čo sa komu stalo, čo sa radšej nestalo.“

Spoločné stretnutie oživil v kolektívoch i rodinách populárny Secret Santa.

Foto
Železiar (Ilustračná fotografia) / TASR

Nový rok je pre Železiar zároveň aj jubilejným.

Súbor bude sláviť 60 rokov. Pripravujeme nový celovečerný program, pokúšame sa získať prostriedky, aby sme mohli mať úplne nové kroje. Aby sme zase dokázali niečím novým zaujať. Ale taký originál ručne vyšívaný stojí aj tisíc eur, ale bežne sa kroje tak okolo 400 až 500 eur dajú urobiť,“ vysvetlil umelecký vedúci a choreograf Vladimír Urban.

Dotácia z Fondu na podporu umenia na minulý rok cenovo nepokryla ani dva ručne vyšívané kroje. Budúci rok sa bude niesť aj v znamení odchodov. So súborom sa totiž rozlúči dlhoročná členka Andrea Rendošová, ktorá nám aj zavinšovala:

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre