Fontány so smart zariadením na Terase prinesú úsporu energií aj vody

KošiceSpravodajstvo

Reagujú totiž na aktuálne počasie.

Na Terase boli dnes oficiálne spustené fontány so smart technológiou. Tá umožňuje ich šetrnejšiu prevádzku tým, že reaguje na počasie. Systém totiž zníži výkon čerpadiel alebo ich úplne vypne pri silnejšom vetre či daždi.

„Je to smart riadenie, ktoré zapína a vypína túto fontánu, ale nie je to iba o zapnutí a vypnutí – dohliada na chod celej fontány. To znamená, že ak niečo vypadne, Správa fontán to vie automaticky zistiť a má o tom informáciu skôr, ako vôbec príde na dané miesto. Zároveň to meria spotrebu elektrickej energie, meria to spotrebu vody. Riadi to fontánu na základe meteopredpovede alebo aj meteostanice, ktorá bude osadená na Magistrát mesta Košice, a to pre celý Západ,“ uviedol projektový manažér Správy mestskej zelene (SMsZ) Erik Kuzma.

Foto
Moderná technológia umožňuje šetrnejšiu prevádzku fontán / KOŠICE ONLINE

Modernizácia troch fontán na sídlisku si vyžiadala investíciu vo výške takmer 10-tisíc eur, pričom SMsZ na jej obstaranie získala nenávratný finančný príspevok v hodnote 7000 eur. Podľa primátora Jaroslava Polačeka sa však tieto prostriedky vrátia do jedného roka:

„Vďaka smart technológiám jednoduché riadenie fontány dokáže ušetriť energiu, vodu, môžu byť ekologické. Tým, že mikropočítače riadia naše fontány, tak dokážeme ušetriť až 30 percent elektrickej energie a množstvo vody. Prevádzka fontán na elektrické energie stojí v Košiciach približne 40-tisíc eur, čiže ak ušetríme 30 percent, sme na úrovni 10,12, 15-tisíc eur.“

Rovnaká smart technológia sa už používa na Plávajúcej fontáne v Mestskom parku aj na Spievajúcej fontáne v centre mesta, ktorá sa aktuálne rekonštruuje.

Komentáre