Légiovlak sa vrátil do centra Košíc po viac ako 90 rokoch

KošiceSpravodajstvo

Tentoraz vo väčšom rozmere.

Replika vlaku československých legionárov z prvej svetovej vojny už dorazila do metropoly východu. Košičania ju budú môcť obdivovať celé dva týždne, a to priamo na Hlavnej ulici. Ide o raritu, keďže predošlé výstavy sa konali vždy len na železničných staniciach.

„Táto aktivita je organizovaná pod záštitou ministra obrany. Aktívnou formou chceme občanom, hlavne mladým ľuďom, predstaviť históriu našich československých légií, ktorí pôsobili v bývalom Rusku,“ informoval zástupca veliteľa pozemných síl Ozbrojených síl SR Karol Navrátil.

Expozícia sa do metropoly východu vrátila po viac ako 90 rokoch, no v mohutnejšej forme. Tentoraz ako priestorová výstava na kolesách. Naposledy boli vozne československých legionárov v Košiciach vstavené v roku 1925.

Foto
Vnútorné vybavenie vozňov je upravené do podoby, v akej ju používali československí legionári pred sto rokmi

Jazdil po Sibíri

Pojazdné interaktívne múzeum, takzvaný Légiovlak vyrazil na svoju púť po Česku a Slovensku už v roku 2015. Košice sú už jeho šiestou slovenskou zastávkou za toto leto. Po dvoch týždňoch (3. septembra) metropolu východu opustí a presunie sa na západ Slovenska.

„Tento Légiovlak pripomína jednu veľkú časť histórie našej spoločnej, a to je anabáza ruských legionárov na Sibíri v rokoch 1914 až 1920. V podstate takýchto súprav bolo okolo 260,“ prezradil Pavel Šesták, správca Nadácie Milana Rastislava Štefánika.

Približne 130-metrov dlhá súprava je tvorená z legionárskych ešalónov, ktoré jazdili po Sibíri. Ide o verné kópie, ktoré sú postavené na dobových storočných vagónoch. Na nich je zrekonštruovaná tzv. búda, ktorá je upravená aj spolu s vnútorným vybavením. A to do podoby, v akej ju používali československí legionári pred sto rokmi. Súčasťou každej expozície sú aj dobové fotografie.

„Légiovlak je v Košiciach tvorený jedenástimi vagónmi. Návštevníci tu môžu vidieť prierez rôznymi vagónmi, ktoré Čechoslováci pri bojoch používali, či sú to ubytovacie kapacity, zdravotnícky vagón, dva plošinové vozne, predajný vagón alebo obrnený vagón,“ vymenoval veliteľ jedného z družstiev Légiovlaku Petr Čížek.

Galéria k článku

Databáza odhalí legionárov v rodine

Okrem iného je v jednom vozni, tzv. plukovnej predajni k dispozícii aj legionárska databáza. Košičania si v nej môžu overiť, či niekto z ich predkov nepatril k československým legionárom. Ak áno, informácie alebo dokumenty si môže odniesť aj na USB kľúči.

„Keď človek hmlisto vie alebo sa hovorilo v rodine, že jeho dedo alebo pradedo bol v légiách, či už v Rusku, Taliansku, vo Francúzsku, tak nech príde sem, povie približne meno, priezvisko, odkiaľ pochádza, dátum narodenia a my zistíme v databáze, či tam bol,“ vyzval Šesták.

Ako ďalej doplnil, nemusíme chodiť po svete a pozerať sa na hrdinov. Stačí, keď sa každý pozrie do svojej širšej rodiny a zistí, že mal nejakého deda, pradeda. Odhaliť to môžeme napríklad na povale alebo na starých fotografiách. Tie môžu poslúžiť aj posádke Légiovlaku, ktorá ich vie hneď oskenovať a doplniť tak svoju databázu.

Výstava bude otvorená každý deň od 9.30 do 19.00 hod., každú celú hodinu bude môcť verejnosť využiť aj komentované prehliadky. Tie začínajú v ubytovacom vagóne, tzv. tepluške. Expozícia potrvá až do 3. septembra, potom sa presunie do Zvolena.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre