Francúzskom otriasla ďalšia vražda spojená s terorizmom. Mladík zaútočil nožom na učiteľa

EurópaSpravodajstvo

Nedávno vo svojej triede ukazoval karikatúry proroka Mohameda.

Neďaleko školy v meste Conflans Saint-Honorine v severozápadnej časti Paríža včera (16.10.) došlo k ďalšiemu útoku. 18-ročný mladík z Čečenska narodený v Moskve priamo na ulici podrezal hrdlo stredoškolskému učiteľovi dejepisu. Nedávno vo svojej triede ukazoval karikatúry proroka Mohameda, po čom dostal viaceré vyhrážky. Rodič jedného zo študentov podal na učiteľa v tejto súvislosti sťažnosť.

Svedkovia počuli útočníka kričať Alláhu akbar! Útočník utrpel ťažké zranenia po tom, čo ho v susednom meste postrelili policajti. Mladík napokon zomrel. Prokuratúra vyhlásila, že prípad vyšetruje ako vraždu spojenú s teroristickou organizáciou. V tejto súvislosti boli zatknuté štyri osoby vrátane jednej maloletej. Ide o príbuzných útočníka.

Foto
Miesto činu / TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tvrdí, že to bol islamistický teroristický útok, ktorý zároveň aj odsúdil. Osobne navštívil školu, kde učiteľ pracoval a stretol sa s jej zamestnancami.

„Jeden z našich krajanov bol zavraždený, pretože učil slobodu prejavu, slobodu veriť alebo neveriť,“ vyhlásil Macron s tým, že útok by nemal rozdeliť Francúzsko, pretože to je to, čo chcú extrémisti:

„Musíme držať všetci spolu ako občania.“

K útoku došlo v čase, keď Macron presadzuje nový zákon proti domácim separatizmom, najmä zo strany islamských radikálov obvinených z indoktrinácie zraniteľných ľudí prostredníctvom domácich škôl, extrémistických kázní a ďalších aktivít. Francúzsko má najväčšiu moslimskú populáciu v západnej Európe, ktorá má päť miliónov členov, pričom islam je druhým najrozšírenejším náboženstvom v krajine.  

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre