Do košickej hádzanej sa vracia Frolo

KošiceŠport

Hádzanári tímu Košice Crows pokračujú vo vydarenom vstupe medzi extraligovú elitu. Premožiteľa nenašli ani vo svojom šiestom zápase a po víťazstve 31:19 v Bratislave okupujú s jedenástimi bodmi čelo tabuľky vedno s prešovským Tatranom.

Foto
Lukáš Frolo, Filip Fabišík, Jozef Majný / KOŠICE ONLINE

Stále nezdolaní

„Sezóna sa zatiaľ odvíja výborne,“ pochvaľuje si prezident klubu a zároveň brankár tímu Crows Filip Fabišík. „Dobré výsledky sú odrazom práce trénera Rada Antla a celého tímu. Chlapci chodia pravidelne na tréningy a vďaka tomu výkony stúpajú. Naposledy sme vyhrali v Bratislave 31:19, čo je pekný výsledok. V takomto duchu chceme pokračovať aj ďalej.“

„V prvom rade nám prial aj žreb. Zo začiatku sme sa rozohrali a trochu mrzí tá strata bodu v Hlohovci. Inak sme však určite spokojní,“ nadväzuje spojka Vladimír Guzy.

Veľkú šancu udržať sa na víťaznej vlne majú Košičania aj naďalej. Už v stredu sa predstavia v Slovenskom pohári na palubovke Martina a ako svorne tvrdia, ide o súpera, ktorého by mali zdolať presvedčivým spôsobom.

„Verím, že tam pôjdeme v plnej sile a ideme tam jednoznačne vyhrať. Radi by sme to odohrali tak, aby sa nekonala dráma a mohli si zahrať všetci,“ naznačuje plán pred duelom v Turci Guzy. Súboj proti účastníkovi nižšej súťaže berie ako povinnú jazdu aj Filip Fabišík. „Slovenský pohár je pre nás výzvou, pretože sme sa do neho prihlásili prvýkrát. Vlani získala túto trofej Považská Bystrica a radi by sme vyparatili podobné prekvapenie. Podstatné je však pokračovať v poctivých výkonov a lákať ľudí na tribúny v čoraz väčšom počte. Naposledy to už vyzeralo proti Topoľčanom výborne a verím, že minimálne taká atmosféra bude vládnuť aj v najbližšom domácom súboji proti Novým Zámkom.“

Prichádza vnuk legendárneho Frola

Tím „vrán“ plánuje pokračovať v nastolených výkonoch počas celej sezóny a základným predpokladom k tomu je udržať mužstvo v stopercentnom zdravotnom stave. Aj preto sa funkcionári rozhodli posilniť realizačný tím o fyzioterapeuta. Jeho priezvisko je pritom legendárne.

„Snažíme sa formovať profesionálny klub a vylepšujeme preto aj organizačný tím. Základom je starostlivosť o športovcov, pretože talentov formátu Ronalda mohlo byť viac, no nie každému umožnil rozvinúť talent zdravotný stav. Robíme preto všetko preto, aby sme nič nezanedbali ani po tejto stránke,“ konštatuje Fabišík.

K masérovi Jozefovi Majnému tak pribudol vnuk najlepšieho hádzanára storočia Antona Frola - Lukáš.

„Som vďačný, že môžem vykročiť v stopách svojho deda a hoci nebudem hráčom, budem súčasťou tímu,“ hovorí Lukáš Frolo. „Priznám sa, že som sa o tím Crows začal zaujímať už v prvej chvíli, keď som v médiách počul o oživení košickej hádzanej. Sám som ju hrával, no potom som na to už nemal toľko času. Študoval som totiž v Prešove fyzioterapiu. Následne som absolvoval ročnú prax v Prahe a po návrate do Košíc som sa ozval Filipovi. Teší ma, že sme sa dohodli.“

Podobizeň jeho starého otca visí v hale Slavomíra Šipoša na špeciálnej informačnej tabuli a meno Antona Frola je známe každému fanúšikovi hádzanej. Majster sveta z roku 1967 pôsobil v Košiciach ako tréner od roku 1981 do roku 2000 a hádzanárov z metropoly východu priviedol ku dvom majstrovským titulom.

„Dedo bol úžasný človek, super hráč i tréner. Bol veľkou legendou a som preto rád, že ho môžem nasledovať,“ vraví Lukáš Frolo, ktorý verí vo vytvorenie zohratého tandemu s masérom Jozefom Majným. „Jožko je masérska legenda a vychádzame spolu super. Je to totiž výborný človek.“

„Teší ma, že je tu. Ja som masér, on je fyzioterapeut. A pozápasový víťazný pokrik patrí naďalej mne,“ reaguje s úsmevom na príchod Frola masér Majný. „S Tónom som pracoval a teraz pracujem s jeho vnukom. Celkovo tu máme takú partiu, z ktorej sa jednoducho nedá odísť. Ja som všetkým ľuďom v klube povedal, že z tejto haly ma vynesú iba v truhle.“

Rozšírenie realizačného tímu kvituje i Vladimír Guzy: „Regenerácia k športu patrí a som rád, že prišiel Lukáš. Dúfam, že nám to pomôže eliminovať zranenia. Priznám sa, doposiaľ sme sa nepoznali. Jeho dedo ma však trénoval a bola to veľká legenda.“

Utopence ostávajú Majného doménou

Základom chémie v masérskej miestnosti je správne rozdelenie kompetencií. Ako Lukáš Frolo s úsmevom poznamenal, na legendárne Majného utopence siahať nebude. Predvianočné posedenie pri tejto dobrote nakladanej skúseným masérom je totiž neodmysliteľnou súčasťou košickej hádzanej.

„Ak by ich začal nakladať aj Lukáš, tak by ma to nemrzelo. Len aby „dobehli“. Aj utopence chcú totiž svoj čas a proces ich prípravy som postupne vylepšoval. Začínal som s päťlitrovou fľašou, potom to už bol desaťlitrový súdok. Z masných špekáčok som prešiel k lepšiemu mäsku, pribudli feferónky,“ hovorí o svojej slávnej špecialite masér tímu Crows.

„Jožko je naša legenda, veď keď som ešte nežil a môj otec mal nejaké štyri roky, tak on už masíroval majstrov. V tíme Crows je s nami od začiatku a veľmi mu za to ďakujem,“ vysiela slová vďaky k masérskemu stolu prezident klubu Filip Fabišík.

Jožko Majný predstavuje masérsku legendu a pod svojimi rukami tak samozrejme mal aj slávneho Antona Frola. „Lukášovi som poukazoval staršie fotky a bulletiny. Tóno bol človek, ktorý toho zažil v hádzanej veľmi veľa a rád spomínam na rozhovory s ním. Verím, že si budeme rovnako rozumieť aj s jeho vnukom,“ dodal J. Majný.

autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre