Dôvodom je teplé počasie.
Japonská hora Fudži je bez snehovej pokrývky. Podľa meteorológov ide o najneskorší dátum za uplynulých 130 rokov vedenia záznamov. Sneh na vrchole tejto sopky sa zvyčajne začal vyskytovať od 2. októbra, pričom vlani to bolo o tri dni neskôr.
Prognostik z oblastného meteorologického observatória v Kófu Jutaka Kacuta to zdôvodnil teplým počasím, kvôli ktorému zatiaľ nezaznamenali žiadne snehové zrážky. Je to najneskorší dátum od roku 1894, kedy boli po prvýkrát k dispozícii porovnávacie údaje. Bol tak prekonaný predchádzajúci rekord (26. október), ku ktorému došlo dvakrát, a to v rokoch 1955 a 2016.
Kacuta skonštatoval, že na oneskorenie tvorby snehu na hore Fudži môže mať vplyv aj zmena klímy:
„Toto leto boli teploty vysoké a tieto vysoké teploty pokračovali aj v septembri, čo odrádza studený vzduch, ktorý prináša sneh.“
Japonsko má za sebou najhorúcejšie leto v histórii merania, ktoré sa vyrovnalo roku 2023. S extrémnymi horúčavami, ktoré spôsobuje zmena klímy, bojovali viaceré časti sveta. Fudži je väčšinu roka pokrytá snehom. Počas turistickej sezóny od júla do septembra ju každoročne navštevuje vyše 220-tisíc ľudí. Mnohí z nich tam prichádzajú v noci, aby videli východ slnka z nadmorskej výšky 3776 metrov.
Vzhľadom na to, že tamojšie úrady kvôli nadmernému cestovnému ruchu zaviedli vstupné a denný limit počtu turistov na Fudži, tento rok vystúpilo na horu menej ľudí. Táto sopka naposledy vybuchla pred približne 300 rokmi.
Zdroj: TASR