Galus pozbiera ceny a pôjde pod nôž

KošiceŠport

Oporou košického nohejbalového klubu KAC i reprezentácie Slovenska je už roky. Až doposiaľ však zbieral Silvain Galus predovšetkým tímové úspechy. Dominantné výkony v rámci majstrovstiev sveta 2022 v českej Prahe ho však v 37 rokoch posunuli na piedestál a v úvode roka 2023 obohatia poličku trebišovského nohejbalu hneď dve prestížne individuálne ceny.

Foto
Smečiar košického klubu KAC zažil skvelý rok 2022 / KOŠICE ONLINE

V ankete Nohejbalista roka 2022 triumfoval Galus s náskokom 9 hlasov (celkovo získal 45) pred tímovým spoluhráčom Marekom Hulínom a manažér telekomunikačnej spoločnosti je zároveň aj jedným z desiatich laureátov ankety Športová osobnosť Košíc (ŠOK).

Určite rozhodli hlavne naše výsledky na majstrovstvách sveta v Prahe. Nikdy nezabudnem na ten moment, keď sme pred piatimi tisíckami divákov zdolali domáci tím a získali titul majstrov sveta v trojiciach. Z času na čas si na to zaspomínam a občas si pozerám fotografie a videá z toho šampionátu. Verím, že si raz niečo podobné zopakujeme,“ usmieva sa čerstvý držiteľ ocenenia Nohejbalista roka, ktorého prvenstvo oznámili predstavitelia Slovenskej nohejbalovej asociácie počas konferencie v Novom Smokovci.

V prospech Galusa zavážila najmä skutočnosť, že bol kľúčový hráč vo finále trojíc na novembrových MS v Prahe. Svojím výkonom zásadne prispel k zlatej medaile SR v tzv. kráľovskej kategórii, okrem nej Slováci získali aj striebra v jednotlivcoch a dvojiciach. V prvej päťke ankety sa umiestnili aj ďalší traja členovia majstrovského tímu - Ján Brutovský, Matúš Rácik a Igor Hulín.

„Toto ocenenie ma určite potešilo, obzvlášť ak anketu obnovili po nejakých desiatich rokoch. Na základe vlaňajších výsledkov som cítil šancu a pre mňa je to zadosťučinenie za roky práce. Nohejbal hrávam dvadsať rokov a už som ani nečakal, že takto na sklonku kariéry príde takáto pocta. Podiel na tomto úspechu majú určite aj všetci z klubu KAC Košice a keďže som odchovancom trebišovského nohejbalu, tak je to určite satisfakcia aj nich,“ upozorňuje opora KAC Košice na svoj zemplínsky pôvod.

 

Foto
V košickom drese pomohol Galus k majstrovskému titulu / KOŠICE ONLINE

Tretieho marca ho navyše čaká ocenenie v rámci 14. ročníka ŠOKu.

„Je to veľmi príjemná udalosť a v predošlých rokoch som stále sledoval výsledky tejto ankety. Doposiaľ som nemal šancu nahliadnuť do tohto prostredia košického prostredia zblízka a na galavečer sa teda teším. Osobne mám veľmi rád napríklad volejbal, ale teším sa na stretnutie so všetkými športovcami,“ pokračuje skúsený nohejbalista, ktorého čaká po prebratí dvoch ocenení menej veselá povinnosť – operácia problémového bedrového kĺbu. „Už na majstrovstvách sveta som hral cez bolesť a nastupoval som s pomocou liekov. Nemalo by ísť o náročnú operáciu a verím, že po nej budem rýchlo späť na ihrisku. Tento rok nás čaká atraktívny letný turnaj vo francúzskom Nice a okrem toho máme na pláne viaceré tradičné turnaje. Najbližší svetový šampionát je na programe až budúci rok v Južnej Kórei a z tohto pohľadu sa teda ponáhľať nemusím.“

Najlepším juniorom slovenského nohejbalu za rok 2022 sa stal Igor Zubák z NK Revúca, prvenstvo medzi ženami si odniesla Gabriela Viňanská z NK Zalužice.

        Nohejbalista roka 2022, výsledky:

        muži: 1. Silvain Galus 45 bodov, 2. Marek Hulín 36, 3. Ján Brutovský (všetci NO KAC Košice) 32, 4. Matúš Rácik (NK Slávia Trnava) 28, 5. Igor Hulín (NO KAC Košice) 2, 6. Štefan Dunaj (NK Belá nad Cirochou) 1

        juniori: 1. Igor Zubák 62 bodov, 2. Dávid Zubák (NK Revúca) 26, 3. Marko Melíšek (NK Vinodol) 19, 4. Lukáš Zubák (NK Revúca) 9, 5. Patrik Tatár (NK Zalužice) 5, 6. Tomáš Dulava (NK Belá nad Cirochou) 5

        ženy: 1. Gabriela Viňanská (NK Zalužice) 45 bodov, 2. Zuzana Tafsiová (DTJ Santoška) 36, 3. Miroslava Perunová 32, 4. Monika Beňušová (NK Vrbové) 28, 5. Lenka Žažová (NK Moravany) 2

Komentáre