Gastrosektor a cestovný ruch dostanú ďalších 120 miliónov eur

SlovenskoSpravodajstvo

Podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019.

Medzi podnikateľov v gastrosektore a cestovnom ruchu sa prerozdelí ďalších 120 miliónov eur. Na pomoc týmto odvetviam bolo celkovo vyčlenených 220 miliónov eur, čo potvrdil aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár:

„Budeme vedieť pomôcť veľmi veľa podnikateľom v gastrosektore, cestovnom ruchu, ktorí boli decimovaní touto pandémiou a tento sektor bol najviac postihnutý.“

Minister financií Igor Matovič vysvetlil, že týmto podnikateľom sa nahrádza 10 percent výpadku ich tržieb. Šéf rezortu dopravy Andrej Doležal zdôraznil, že o túto pomoc budú môcť žiadať aj subjekty, ktoré vznikli počas roka a nemôžu sa porovnať s referenčným rokom 2019. Doposiaľ bola v rámci tejto schémy otvorená výzva, počas ktorej bolo možné čerpať pomoc za mesiace apríl až október 2020.

„Vďaka tejto pomoci budeme môcť otvoriť ďalšiu výzvu prakticky okamžite už najbližšie dni, a to bude výzva za mesiace november až marec 2021. Zatiaľ sme stále v rovine de minimis. Očakávame schválenie veľkej schémy, ktorá prekračuje hranicu 200-tisíc eur, najbližšie dni, najbližšie týždne,“ povedal Doležal.

Foto
Minister dopravy Andrej Doležal / TASR

Aj v ďalšej etape schémy de minimis budú oprávnenými prijímateľmi prevádzky stravovacích a ubytovacích zariadení, cestovných kancelárií a agentúr, akvaparkov, kúpalísk, sprievodcovia v cestovnom ruchu, organizácie kongresov a podnikových výstav, botanické a zoologické záhrady a prírodné rezervácie, zábavné parky a lunaparky, prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov, múzeá s prehliadkami pre verejnosť, historické pamiatky a turistické zaujímavosti.

Podmienkou na získanie štátnej pomoci je pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. Vyhodnocuje sa každý mesiac zvlášť a výška pomoci bude závisieť od vyčíslenej straty. Vzhľadom na to, že ide o takzvanú pomoci de minimis, limit čerpania je stanovený na 200-tisíc eur na žiadateľa.

Rezort dopravy pôvodne žiadal 157 miliónov eur navyše na pomoc pre cestovný ruch. Doležal doplnil, že už alokovaných 100 miliónov eur by nestačilo ani do konca minulého roka. Šéf rezortu dopravy zdôvodnil zmenu požadovanej sumy tak, že týchto 120 miliónov eur je v rámci schémy minimálnej pomoci do 200-tisíc eur, pričom veľká schéma pomoci ešte nie je schválená Európskou komisiou:

„Ten rozdiel sú práve prostriedky pre veľké subjekty, ktoré presahujú schému de minimis, takže bude to rozdelené na dve časti.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre