Gazdovia z muštárne: Staré odrody, lokálni dodávatelia a žiadne konzervanty

VýchodZaujímavosti

Obnovujeme ovocné sady, muštáreň sme založili kvôli nim. V dreveniciach chceme mať ubytovanie. Pred nimi budú záhradky so zeleninou a ovocím, hovorí zakladateľ malej muštárne v Janovciach pri Bardejove František Hvizda (37).

Foto
Gazdovia z muštárne v Janovciach. Obnovujú staré odrody ovocia a lisujú z nich chutné šťavy / FB U3G

Muštáreň U3G Janovce. Areál bývalého jednotného roľníckeho družstva. 15 kilometrov juhovýchodne od Bardejova 

Čo znamená skratka U3G?

U troch gazdov. Sme traja spoločníci. kamaráti, ktorí sme sa do toho spoločne pustili.

Ako vás napadlo založiť muštáreň?

V našich sadoch tu neďaleko sme mali veľa ovocia, chceli sme o nejako spracovať. Síce sme ho stále dali vypáliť, ale chýbalo nám zapíjadlo :))). Okrem toho, som bol niekedy v tom čase vo Francúzsku. V mestečku Evian som videl, ako tam v strede námestíčka zastavil kamión a ľuďom, ktorí tam už čakali s debničkami ovocia na mieste vylisoval ovocnú šťavu.

Potom sme sa boli pozrieť v obci Bolešov pri Trenčíne, kde majú chalani tiež muštáreň a predtým to skúšali aj s pojazdným lisovaním, podobne ako Francúzsku. Od mobilnej muštárne ma nakoniec odhovorili. Kvôli tomu, že je to vonku a zletia sa na to všetky osy a včely. Presvedčili ma, aby sme to urobili radšej vo vnútri a poriadne. Tak sme to skúsili.

Foto
Tu sa vyrábajú ovocné mušty pre celé okolie  / Košice Online

Stojíme teraz v strede výrobnej haly obklopený nerezovými zariadeniami. Aký je technologický postup?

Niekedy tu bolo roľnícke družstvo, kúpili me jednu budovu. Postup výroby je celkom jednoduchý. Ovocie sa najprv sype do násypníka, odkiaľ ide dopravným pásom do lisu. V ňom sa pod veľkým tlakom lisuje a hotová šťava sa zhromažďuje v pasterizačnom zariadení.

Tam sa ovocie niekoľko sekúnd pasterizuje na teplote 73 ºC, zeleninu pasterizujeme pri trocha vyššej teplote, pri 77 ºC. Šťava sa potom plní do vrecúšok a boxov, alebo do sklenených fliaš. Tie putujú do skladu hotových výrobkov a potom k zákazníkom. Tlak v lise je obrovský, ako odpad z neho vychádza úplne suchá dužina.

Foto
Srdce muštárenskej výroby - lis. Tlak v lise je obrovský, ako odpad z neho vychádza úplne suchá dužina / Košice Online

Začali ste minulý rok v auguste ako sezónna výroba. Dnes už prevádzka funguje celoročne.

Najprv sme robili iba pre seba a pre kamarátov. Tí to dali ochutnať svojim známym, rýchlo sa to rozšírilo a začali k nám chodiť ľudia zo širokého okolia. O niekoľko týždňov sme zistili, že prichádzajú zo Spišskej Novej Vsi, z Levoče, z Košíc. Takže minulú sezónu sme už končili tak, že sme robili aj všetci traja majitelia a išli sme v kuse 24 hodín aj v noci.

Muštáreň robí jednak pre ľudí, ktorí si chcú dať urobiť šťavu z vlastnej úrody, jednak pre naše dva obchody s názvom Kredenc, ktoré máme v Bardejove a v Spišskom Hrhove. Plus sme niečo teraz dodali na južnú Moravu, kde máme kamarátov vinárov. My predávame ich víno, oni našu šťavu. 

Teraz je tu kľud, ale už zajtra čakáme dodávku cvikly a mrkvy, budeme lisovať. Áno, momentálne už pracujeme celý rok. Sú tu zamestnaní štyria ľudia. Buď sú v muštárni, alebo sa starajú o sady. Ale poďme do sadov, aby si videl ako a kde to všetko začalo.

 

Foto
Ovocná škôlka muštárne v starých sadoch medzi obcami Kobyly a Janovce / Košice Online

Ovocné sady U3G. Usadlosť Mlynky, medzi obcami Kobyly a Janovce, 14 kilometrov juhovýchodne od Bardejova

Ako sa to tu volá?

Mlynky. Toto čo vidíš pred sebou, tieto tri lúky budú o niekoľko rokov všetko kompletne ovocné sady. Takmer šesť hektárov. Na časti pozemku boli v minulosti staré ovocné sady. Kúpili sme to aj so starým domom pred desiatimi rokmi. Bol tu potok s mlynským náhonom a mlynom. Mlelo sa tu obilie pre celú dolinu.

Odvtedy sa to snažíme zveľaďovať. Pre tieto sady sme založili našu muštáreň. Previezli sme tu z okolitých dedín tri drevenice, naša vízia je poskytovať v nich aj ubytovanie. Okrem sadov tu chceme mať aj nejaké zvieratá. Kozy, kravy, sliepky. Pred troma týždňami sme doviezli tri včelstvá.

Vysadili sme tu 200 kusov rakytníkov, aróniu a postupne obnovujeme jabloňové sady. Máme tu 500 malých, čerstvo zaštepených stromčekov aj trojročný sad pôvodných starých odrôd, koré sme získali z blízkeho slovensko-poľského pohraničia. Štyridsať starých odrôd jabloní, je to v podstate genofondový sad.  

Foto
V dreveniciach pri ovocných sadoch chcú poskytovať ubytovanie / Košice Online

Aký typ ubytovania tu chete mať?

Pre návštevníkov, turistov a cestovateľov alternatívneho, iného štýlu. Prídeš a prenajmeš si dreveničku, kde budeš bývať. Celú. Pred ňou bude záhradka so zeleninou a ovocím. Paradajkami, paprikou, jahodami, ktoré si dáš na raňajky. Napríklad s čerstvým mliekom a vajíčkami. Budeš si ho môcť nadojiť ak chceš a pripraviť si všetko sám. Alebo tu bude k dispozícii človek, ktorý ti to pripraví. Na večeru podobne, potom opekačka pri ohni. Žiješ chvíľu svojský život v prírode v drevenici.

Aká je výťažnosť vašej šťavy z muštárne a jej cena? Máte nejaký minimálny objem?  

50 centov za liter vylisovanej, už spasterizovanej šťavy. A potrebuješ doviezť minimálne 50 kilogramov ovocia. Výťažnosť záleží od druhu ovocia, pri jablkách je to tak 7 až 8 litrov na 10 kilogramov ovocia. Ovocie, z ktorého robíme šťavu na predaj, sa snažíme kupovať od lokálnych dodávateľov. Napríklad cviklu a mrkvu berieme tu neďaleko z obecného podniku v Raslaviciach.

Foto
Osvedčeným hitom medzi šťavami z janovskej muštárne je kombinácia cvikla mrkva jablko / FB U3G

Aké druhy ovocia spracovávate?

Prakticky všetko, čo ľudia privezú. Teraz prednedávnom sme lisovali višne, egreše, ríbezle. Ľudia podonášajú hocičo,  banány, mandarínky, duly. Ale stále sa to väčšinou snažíme kombinovať s jablkami. To je základ. Výslednému produktu dodávajú jednak sladkosť, jednak prírodné konzervačné látky. Momentálne sa najlepšie predáva kombinácia cvikla mrkva jablko.   

Komentáre