Paličková čipka z Gemera je kultúrnym dedičstvom Slovenska, patrí medzi jednu z 50 praktík v zozname

VýchodKultúra

Bude prezentovaná aj v rámci Župných dní, ktoré sa uskutočnia 23. mája v Košiciach.

Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bola zapísaná paličkovaná čipka z Gemera, stala sa tak jednou z 50 prvkov a praktík zapísaných v tomto zozname. Tradičné remeslo môže verejnosť spoznať aj v rámci Župných dní Košického samosprávneho kraja (KSK).

Produkciou a používaním paličkovanej čipky je známa najmä severovýchodná časť Gemera. Obce v údolí rieky Slaná, ako napríklad Rejdová, Vyšná Slaná, Vlachovo, Gočovo, Nižná Slaná či Gemerská Poloma, boli čipkárstvom známe už od 17. a 18. storočia.

„Paličkovaná čipka z Gemera je jedným z pokladov nášho kraja. Je nielen umeleckým dielom, ale aj dôkazom bohatej kultúrnej tradície, ktorú nám zanechali naši predkovia,“ skonštatoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Čipky z Gemera sa vyznačujú najmä bohatstvom technických prvkov. Pletú sa z ľanových, konopných a bavlnených nití, používané sú najmä motívy rastlinného charakteru ako štylizované kvety, kalichy či vence.

Foto
Paličková čipka z Gemera je kultúrnym dedičstvom Slovenska, patrí medzi jednu z 50 praktík v zozname / TASR

Väčšina čipiek bola v minulosti biela, používali sa na kútnych plachtách, smrtných kostolných plachtách a na pôlkach. Od 20. storočia sa gemerské čipkárky začali špecializovať najmä na paličkovanie čepcov, práve čepcová čipka je tak nositeľkou výtvarných vlastností starej gemerskej čipky.

Výrobky paličkovanej čipky z Gemera sú ocenené aj značkou Regionálny produkt Košického kraja a Tradičný výrobok Košického kraja Gemer. Držiteľkami značky sú členky Klubu paličkovanej čipky, ktorý funguje už 25 rokov v rámci Gemerského osvetového strediska. Paličkovaná čipka z Gemera bude prezentovaná aj v rámci Župných dní, ktoré sa uskutočnia 16. mája v Michalovciach a 23. mája v Košiciach.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre