Geotermálny vrt v Ďurkove má začať dodávať Košiciam teplo v roku 2026

KošiceSpravodajstvo

Cieľom je zlepšenie životného prostredia.

Spoločnosť MH Teplárenský holding dnes podpísala memorandum so starostami Bidoviec, Svinice, Oľšovan, Košickej Polianky a Ďurkova. Uzavreli tým spoluprácu pri využití geotermálnych vrtov v lokalite Ďurkov pre mesto Košice.

„Tým sme naštartovali a preukázali záujem a úsilie všetkých strán, aby sme využili geotermálnu energiu, zvýšili podiel obnoviteľných zdrojov, šetrili životné prostredie a urobili niečo zmysluplné pre rozvoj obcí, mesta a celé toto okolie. A aby sme dotiahli do konca tú myšlienku, ktorá je viac ako 20 rokov stará a urobili niečo významné pre budúcnosť,“ uviedol generálny riaditeľ Marcel Vrátný.

Spoločnosť rokuje o finančnej podpore vo výške 40 miliónov eur. Jej získanie však môže byť problematické, keďže najviac 20 miliónov eur môže byť pridelených jednému projektu. Vrátný dodal, že to je len začiatok využitia obnoviteľných zdrojov energie:

Ten vrt ako taký určite nezabezpečí celé Košice. Je to jedna z prvých lastovičiek. Možno, že to privedie ďalších záujemcov a možno, že tá geotermálna energia sa bude o to dynamickejšie rozvíjať ďalej. Potenciál v košickej oblasti je veľký a veríme, že po trase budeme schopní nájsť zaujímavé príležitosti, ktoré povedú aj k rozvoju obcí.“

Foto
Ďurkov by mal priniesť úsporu 50-tisíc ton oxidu uhličitého ročne (Ilustračná fotografia) / TASR

Prvé dávky tepla by mali do metropoly východu začať putovať v roku 2026. Plány má aj obec Ďurkov, čo potvrdil jej starosta Ondrej Valik:

„My máme v správe obce vypracovaný spoločný územný plán aj s využitím geotermálnej energie. Na také skleníkové hospodárstvo, možno zrýchlený chov rýb.“

Neďaleko v okolí obce Čižatice spojazdnil geotermálny vrt aj Košický kraj. Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček zdôraznil, že ide o dva rozdielne projekty:

„Čo sa týka ďalších projektov, ktoré v Košickom samosprávnom kraji sú, tam už tieto projekty alebo vízie sú nastavené úplne inak. Tie nie sú nastavené o tom, aby vykúrili naše mesto a aby znižovali emisie, ktoré dopadajú na životné prostredie alebo ktoré sú v ovzduší, ktoré Košičania dýchajú. Tento projekt je presne o tom, aby sme zlepšili životné prostredie, aby sme zlepšili účinnosť. Aby sme vplyv Ruska, ktorý nám dodáva dnes uhlie, eliminovali, aby sme dokázali byť samostatní.“

Primárne má vrt v Čižaticiach slúžiť na účely akvaparku. Lokalita Ďurkov prinesie odhadovanú úsporu 50-tisíc ton oxidu uhličitého ročne.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre