Geoturistický náučný chodník Rotenberg pri Smolníku pripomína návštevníkom činnosť baníkov

VýchodZaujímavosti

Okrem iného môžu absolvovať prechádzku okolo štôlní a dobývok.

V banskom areáli na Červenom vrchu pri obci Smolník v okrese Gelnica vznikol geoturistický náučný chodník Rotenberg pripomínajúci činnosť baníkov, ktorí tam v minulosti ťažili železo-medenú rudu. Návštevníci môžu absolvovať prechádzku okolo štôlní a dobývok, ktoré patria medzi najvzácnejšie zachované pamiatky historického baníctva na Slovensku. Najvyšší bod im ponúka výhľad na okolité Volovské vrchy.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka uviedol, že občianske združenie GeoTour získalo na realizáciu projektu vyše 17-tisíc eur cez dotačný program Terra Incognita:

„Geoturistický náučný chodník Rotenberg je dlhý približne tri kilometre, vedie nedotknutou prírodou až k banskej štôlni. Vďaka projektu, ktorý bol zrealizovaný z krajského dotačného programu, na ňom pribudli lavičky, informačné tabule aj QRC stĺpy, ktoré navigujú turistov a zároveň poskytujú aj informácie o histórii banskej činnosti na Rotenbergu.“

Názov Červený vrch, Rotenberg pochádza z banskej hlušiny, ktorá svojím obsahom medi sfarbuje pôdu načerveno. Baníci tam v stredoveku začali s povrchovým dobývaním ložísk, čím vznikol areál štôlní, v ktorom môžu turisti pozorovať praktiky a spôsoby ťažby. Z tohto dôvodu táto novinka spĺňa študijné i turistické účely.

Chodník začína pri barokovej kaplnke Jána Nepomuckého, pričom v jej blízkosti sa nachádza budova GeoTour, ktorá by mala v budúcnosti slúžiť ako turistické informačné centrum.

Predseda GeoTour Pavol Rybár prirovnáva Smolník k Banskej Štiavnici:

„Ale zatiaľ čo väčšina Štiavničanov je na svoju banícku minulosť a slávu hrdá, mnohí Smolníčania si slávnu minulosť neuvedomujú. Chceme pozdvihnúť sebavedomie obyvateľov, aby si uvedomili, že sú nasledovníkmi mesta, ktoré svojím významom prekračovalo hranice Uhorska a Habsburskej monarchie a v neposlednom rade by sme chceli zlepšiť ekonomické a spoločenské podmienky života v Smolníku.“

Rotenberg ocenia nielen turisti, ale aj domáci a zahraniční študenti na rôzne praxe, tábory či letné školy o geoturizme a banskom turizme.

„V pláne máme aj oživenie atraktívneho spiaceho projektu Hornouhorská banská cesta,“ doplnil Rybár.

Výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková skonštatovala, že banská história je atraktívnou témou v rámci popularizácie ekoturizmu, vzhľadom na to, že návštevníka privádza do zaujímavých horských oblastí s reliktami ľudskej činnosti.  

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre