Všetci traja Slováci v dvojhre končia, Polášek postúpil

SvetŠport

Tenista Norbert Gombos neuspel v 2. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. Vo štvrtok prehral s dvadsaťsedmičkou "pavúka" Chorvátom Marinom Čiličom v štyroch setoch 2:6, 3:6, 6:3 a 6:7 (6). Jeho grandslamovým maximom tak zostáva 3. kolo z Roland Garros 2020.

Foto
Púť Norberta Gombosa sa skončila v druhom kole / TASR

Gombos, ktorý v 1. kole zdolal v dueli dvoch kvalifikantov Kazacha Timofeja Skatova, ťahal proti Čiličovi v úvodných dvoch setoch za kratší koniec. V treťom dejstve sa však zmobilizoval, v druhom geme prvýkrát v zápase zlomil súperovo podanie a následne si vytvoril náskok 3:0. Vedenie si už potom strážil, za stavu 4:3 v ôsmom geme opäť zobral finalistovi z roku 2018 servis a vzápätí brejk potvrdil. Štvrtý set priniesol najväčšiu drámu. Rozhodnúť musel až tajbrejk, v ktorom zverenec Tibora Tótha nevyužil setbal a napokon ho prehral 6:8. Duel trval dve hodiny a 42 minút. Gombos podľahol Čiličovi aj v druhom vzájomnom dueli. V roku 2020 s ním odohral vyrovnaný zápas na US Open, napokon však prehral takisto v štyroch setoch.

Chorvát sa v 3. kole stretne s piatym nasadeným Andrejom Rubľovom, Rus vo štvrtok zvíťazil nad Ričardasom Berankisom hladko 6:4, 6:2, 6:0.

Alex Molčan prehral v Melbourne so Španielom Pablom Andujarom za tri hodiny a desať minút 4:6, 6:7 (6), 6:0 a 1:6. Jeho grandslamovým maximum tak zostáva 3. kolo na US Open 2021.

Molčan, ktorý v premiére v hlavnej súťaži v Melbourne zdolal ruského "lucky losera" Romana Safjulllina, sa stretol s Andujarom prvýkrát na profesionálnom okruhu. V prvom sete si obaja hráči držali podanie až do deviateho gemu. V ňom Španiel za stavu 4:4 prelomil servis slovenského daviscupového reprezentanta a vzápätí brejk potvrdil - 6:4. Dramatický druhý set plný zlomov dospel až do tajbrejku. Molčan v ňom viedol 5:4, ale koncovku nezvládol. Prvý setbal ešte dokázal odvrátiť, ale druhý už nie.

Zverenec Karola Becka si všetko vynahradil v treťom dejstve. Výbornou celoplošnou hrou nedal šancu Andujarovi a uštedril mu kanára. Set ukončil dvomi čistými hrami. Vo štvrtom sete sa však súper pozviechal, začalo sa mu dariť na podaní a po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 5:0. Molčan pozbieral zvyšky síl a získal ďalší gem, no Andujar si už postup nenechal vziať. V siedmom geme premenil hneď svoj prvý mečbal. V 3. kole sa stretne s víťazom súboja Kamil Majchrzak (Poľ.) - Alex De Minaur (Austr.-32).

muži - dvojhra - 2. kolo:
      Pablo Andujar (Šp.) - Alex MOLČAN (SR) 6:4, 7:6 (6), 0:6, 6:1
      Marin Čilič (27-Chor.) - Norbert GOMBOS (SR) 6:2, 6:3, 3:6, 7:6 (6)

Taro Daniel (Jap.) - Andy Murray (V. Brit.) 6:4, 6:4, 6:4, Daniil Medvedev (Rus.-2) - Nick Kyrgios (Austr.) 7:6 (1), 6:4, 2:6, 6:4, Botic Van De Zandschulp (Hol.) - Richard Gasquet (Fr.) 4:6, 6:0, 4:0, Gasquet skrečoval, Benoit Paire (Fr.) - Grigor Dimitrov (Bulh.-26) 6:4, 6:4, 6:7 (4), 7:6 (2), Felix Auger Aliassime (Kan.-9) - Alejandro Davidovich Fokina (Šp.) 7:6 (4), 6:7 (4), 7:6 (5), 7:6 (4), Stefanos Tsitsipas (Gr.-4) - Sebastian Baez (Arg.) 7:6 (1), 6:7 (5), 6:3, 6:4, Alex De Minaur (Austr.-32) - Kamil Majchrzak (Poľ.) 6:4, 6:4, 6:2, Roberto Bautista Agut (Šp.-15) - Philipp Kohlschreiber (Nem.) 6:1, 6:0, 6:3, Taylor Fritz (USA-20) - Frances Tiafoe (USA) 6:4, 6:3, 7:6 (5), Maxime Cressy (USA) - Tomáš Macháč (ČR) 6:1, 3:6, 6:1, 7:6 (5), Christopher O'Connell (Austr.) - Diego Schwartzman (Arg.-13) 7:6 (6), 6:4, 6:4, Andrej Rubľov (Rus.-5) - Ričardas Berankis (Lit.) 6:4, 6:2, 6:0, Daniel Evans (V.Brit.-24) - Arthur Rinderknech (Fr.), Evans postúpil bez boja

Vypadla aj Kučová

V druhom kole vypadla aj Kristína Kučová, ktorá  nestačila na Rumunku Soranu Cirsteovú. Tej podľahla za 78 minút 2:6, 4:6.

Kučová mala šancu zlepšiť si grandslamové maximum, keďže na podujatiach veľkej štvorky doposiaľ nikdy neprešla cez 2. kolo. S Cirsteovou však nezačala dobre, v prvom sete až trikrát stratila podanie a prehrala ho za 36 minút 2:6. Ani druhý set sa pre Slovenku nezačal najlepšie, za stavu 1:1 prehrala tri gemy za sebou. Až potom sa nakopla, dokázala znížiť na 4:5 a ešte zdramatizovala duel. Cirsteová si však nenechala víťazstvo zobrať a v desiatom geme premenila svoj druhý mečbal.

Tridsaťjedenročná Slovenka tak prehrala aj druhý vzájomný zápas s Cirsteovou, v januári 2017 v Šen-čene potrápila súperku v troch setoch. Rumunka sa v 3. kole stretne s Ruskou Anastasijou Pavľučenkovovou, ktorá rozdrvila domácu Samanthu Stosurovú 6:2, 6:2.

ženy - dvojhra - 2. kolo:
      Sorana Cirsteová (Rum.) - Kristína KUČOVÁ (SR) 6:2, 6:4Simona Halepová (Rum.-14) - Beatriz Haddadová Maiová (Braz.) 6:2, 6:0, Danka Koviničová (Čierna Hora) - Emma Raducanuová (V.Brit.-17) 6:4, 4:6, 6:3, Kaia Kanepiová (Est.) - Marie Bouzková (ČR) 6:2, 7:6 (3), Čang Šuaj (Čína) - Jelena Rybakinová (Kaz.-12) 6:4, 1:0, Rybakinová skrečovala, Tamara Zidanšeková (Slovin.-29) - Heather Watsonová (V.Brit.) 7:6 (4), 6:4, Daria Kasatkinová (Rus.-25) - Magda Linettová (Poľ.) 6:2, 6:3, Arina Sobolenková (Biel.-2) - Sin-jü Wang (Čína) 1:6, 6:4, 6:2, Elise Mertensová (Belg.-19) - Irina Beguová (Rum.) 6:3, 6:2, Anastasija Pavľučenkovová (Rus.-10) - Samantha Stosurová (Austr.) 6:2, 6:2, Maddison Inglisová (Austr.) - Hailey Baptisteová (USA) 7:6 (4), 2:6, 6:2, Alize Cornetová (Fr.) - Garbine Muguruzová (Šp.-3) 6:3, 6:3, Iga Swiateková (Poľ.-7) - Rebecca Petersonová (Švéd.) 6:2, 6:2, Danielle Collinsová (USA-27) - Ana Konjuhová (Chor.) 6:4, 6:3, Clara Tausonová (Dán.) - Anett Kontaveitová (Est.-6) 6:2, 6:4, Markéta Vondroušová (ČR-31) - Ľudmila Samsonovová (Rus.) 6:2, 7:5

Polášek s Peersom potvrdili rolu favoritov

Filip Polášek s Austrálčanom Johnom Peersom sa prebojovali do 2. kola štvorhry. V úvodnom kole ako nasadené päťky zdolali domáci pár John-Patrick Smith, Luke Saville za hodinu a 42 minút 6:3, 7:5. Víťazi vlaňajšieho podujatia Masters 1000 v Indian Wells i nedávneho turnaja ATP v Sydney narazia v 2. kole na ďalšiu austrálsku dvojicu Rinky Hijikata, Tristan Schoolkate.

muži - štvorhra - 1. kolo:
      Filip POLÁŠEK, John Peers (SR/Austr.-5) - John-Patrick Smith, Luke Saville (Austr.) 6:3, 7:5