Gombos zdolal Rodionova a premiérovo postúpil do 3. kola

EurópaŠport

Slovenský tenista Norbert Gombos sa prvýkrát v kariére prebojoval do 3. kola na grandslamovom podujatí. V stredajšom dueli druhého kola na Roland Garros v Paríži vyradil Rakúšana Jurija Rodionova v štyroch setoch 6:2, 2:6, 7:6 (4) a 6:4.

Gombos dosiahol v Paríži obrovský úspech / TASR

Gombosove doterajšie maximum na podujatiach veľkej štvorky bolo druhé kolo na tohtoročnom US Open. V boji o osemfinále sa stretne s dvanástym nasadeným Argentínčanom Diegom Schwartzmanom. V úvodnom kole Slovák vyradil nasadenú dvadsaťštvorku Chorváta Bornu Čoriča.

Do zápasu vstúpil Gombos excelentne a po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 4:0. Ťažil z výborného podania, do stavu 5:1 stratil na servise jediný fiftín. Vo ôsmej hre síce čelil dvom brejkbalom, no odvrátil ich, využil svoj druhý setbal a set získal v pomere 6:2.

V druhom sete sa karta obrátila. Na prvý brejk zo strany Rakúšana na 0:2 ešte Gombos dokázal odpovedať a vyrovnal, no záver dejstva už jasne patril jeho súperovi, ktorý vyhral štyri hry v sérii. Slovák viedol v treťom sete 3:1 i 4:2, napokon však rozhodoval až tajbrejk. V ňom vyhral Gombos od stavu 4:4 tri loptičky za sebou a ujal sa vedenia 2:1 na sety.

Vo vyrovnanom štvrtom sete rozhodla až koncovka. Až do stavu 5:4 si obaja tenisti držali podanie, v desiatej hre Gombos pri servise Rakúšana využil hneď svoj prvý mečbal. Zápas trval 2:50 h. Gombos zahral 36 víťazných úderov, využil šesť z 15 brejkbalov.

Zverenec trénera Tibora Tótha už na prelome augusta a septembra na US Open naznačil stúpajúcu formu. V 1. kole v New Yorku zdolal Moldavca Radua Albota a v 2. kole poriadne potrápil Chorváta Marina Čiliča. So šampiónom z Flushing Meadows z roku 2014 prehral v štyroch setoch vo vyrovnanom zápase, v ktorom v rozhodujúcich momentoch nevyužil šance.

muži - dvojhra - 2. kolo:
Norbert GOMBOS (SR) - Jurij Rodionov (Rak.) 6:2, 2:6, 7:6 (4), 6:4

Stanislas Wawrinka (Švajč.-16) - Dominik Koepfer (Nem.) 6:3, 6:2, 3:6, 6:1, Taylor Harry Fritz (USA-27) - Radu Albot (Mold.) 6:3, 6:2, 6:4, Sebastian Korda (USA) - John Isner (USA-21) 6:4, 6:4, 2:6, 6:4, Hugo Gaston (Fr.) - Jošihito Nišioka (Jap.) 6:4, 7:6 (4), 3:6, 6:2, Rafael Nadal (Šp.-2) - Mackenzie McDonald (USA) 6:1, 6:0, 6:3, Diego Schwartzman (Arg.-12) - Lorenzo Giustino (Tal.) 6:1, 7:5, 6:0, Pedro Martinez (Šp.) - Michail Kukuškin (Kaz.) 6:3, 6:1, 6:0, Dominic Thiem (Rak.-3) - Jack Sock (USA) 6:1, 6:3, 7:6 (6), Lorenzo Sonego (Tal.) - Alexander Bublik (Kaz.) 7:6 (8), 6:1, 7:5, Casper Ruud (Nór.-28) - Tommy Paul (USA) 6:1, 1:6, 6:3, 1:6, 6:3, Federico Coria (Arg.) - Benoit Paire (Fr.-23) 7:6 (3), 4:6, 6:3, 6:1, Stefano Travaglia (Tal.) - Kei Nišikori (Jap.) 6:4, 2:6, 7:6 (7), 4:6, 6:2