Grantová výzva Košického kraja podporí 22 projektov za viac ako 1,3 milióna eur

VýchodSpravodajstvo

Cieľom je aj predĺženie letnej turistickej sezóny.

Košický kraj pravidelne podporuje turistickú infraštruktúru prostredníctvom grantovej výzvy Terra Incognita. Jej odborná komisia vyberá každoročne projekty, ktoré pomôžu zviditeľniť regióny na mape Slovenska. Dnes sa uskutočnil tretí ročník odovzdávania dekrétov úspešným žiadateľom. Tento rok sa podpora rozdelila do štyroch oblastí, ktoré priblížil župan Rastislav Trnka:

„Tou prvou je ekoturizmus, druhou kategóriou sú veľké, rozvojové, infraštruktúrne projekty. Treťou kategóriou sú projekty v rámci Európskeho kultúrneho dedičstva. To znamená hlavne podpora kostolíkov na Gemeri, ktoré získali toto ocenenie. No a štvrtou oblasťou podpora aktivít a atrakcií pri už existujúcich ubytovacích zariadeniach.“

Foto
Kraj sa podporou projektov snaží aj o predlžovanie letnej turistickej sezóny / facebook.com/kosiceregion

Spolu sa zapojilo viac ako 150 projektov, z ktorých uspelo 22 na rozvoj infraštruktúry. Kraj podporí ešte vyše 50 regionálnych podujatí. O presných číslach informovala za Košice Región Turizmus riaditeľka Lenka Vargová Jurková:

„Za región Abov nám prišlo 59 projektov, 17 projektov je úspešných v sume 257-tisíc eur. Veľmi podobnú alokáciu – 253-tisíc eur si prerozdelí Gemer, kde nám prišlo 22 projektov a úspešných máme 13. Za destináciu Slovenský raj a Spiš nám prišlo 30 projektov, úspešných je 15 za 636-tisíc eur. Zo 40-ich projektov, ktoré nám prišli za destináciu Dolný Zemplín, bolo úspešných 21 projektov v sume 565-tisíc eur.“

Kraj sa podporou projektov snaží aj o predlžovanie letnej turistickej sezóny. Podobným projektom môže byť aj discgolfové ihrisko na Jahodnej.

„Rozhodli sme sa vytvoriť discgolfové ihrisko. Je to nový šport, ktorý má kapacitu na rozšírenie, lebo spája rodiny. Môže ho hrať každý, kto vie chodiť a hádzať lietajúcim tanierom. Je to šport podobný golfu. Akurát sa nehrá s palicami a loptičkou, ale hrá sa s lietajúcimi taniermi a triafa sa do košov,“ povedal o netradičnom športe žiadateľ Ján Švec.

Ďalším úspešným projektom, tentoraz na Gemeri, je vybudovanie Včelieho raja neďaleko kaštieľa Betliar. Podľa žiadateľa Martina Elexu pôjde o rozvoj rodinného podniku, ktorý ponúka alternatívnu formu liečby:

„Dozvedeli sme sa o Terra Incognita, tak sme sa chceli zúčastniť a podporiť náš plán vybudovania takej unikátnej apifarmy, kde človek spolunažíva s prírodou. Vie využiť tie liečivé účinky apiterapie a vytvoriť niečo, čo je na Slovensku v začiatkoch a je to taký alternatívny prístup k zdraviu a oddychu.“

V rámci veľkých rozvojových projektov uspeli okrem iných aj bežecký lyžiarsky reál v Žehre, Vyhliadka Gloriette (Gloriet) v Gelnici či Vodná priekopa pod Akropolou v Slovenskom raji.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre