Grécko bojuje s požiarom. O pomoc požiadalo Európsku úniu

EurópaSpravodajstvo

Príčinou je silný vietor a vysoké teploty.

V Grécku v týchto dňoch vyčíňajú lesné požiare. Krajina preto požiadala o pomoc Európsku úniu. Atény chceli okamžité nasadenie hasičských lietadiel. Predseda gréckej vlády Kyriakos Mitsotakis prerušil svoju dovolenku a včera (13.8.) vo večerných hodinách sa oboznámil s vývojom situácie.

Po celej krajine vznikli desiatky požiarov, k čomu prispel aj silný vietor a vysoké teploty. Zvýšené riziko vzniku ničivých plameňov je na juhu pevninského Grécka, na ostrovoch v severnej časti Egejského mora a v častiach Thrácie pri hraniciach s Tureckom. Najhoršia situácia je na ostrove Euboia v Egejskom mori a v oblasti okolo mesta Téby severozápadne od Atén.

Foto
Lesný požiar v obci Agrilitsa na ostrove Euboia / TASR

Ak v Grécku počas leta prevláda suché a horúce počasie, požiare v lesoch a krovinatých porastoch sú časté. Ich hasenie komplikuje kopcovitý terén a vietor, ktorý fúka z mora. Ničivé plamene sužovali Grécko aj minulý rok. Požiar, ktorý vypukol v oblasti Atén, sa veľmi rýchlo rozšíril do okolia, pričom si vyžiadal viac ako sto obetí. Zároveň boli zničené alebo poškodené stovky domov. S lesnými požiarmi bojujú aj Cyprus či Bulharsko.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre