Gréckokatolícka charita podporila ľudí vo vojne na Ukrajine materiálnou pomocou

PrešovVojna na Ukrajine

Osobne ju prevzal kňaz Mukačevskej diecézy.

Vojna na Ukrajine prepukla koncom februára tohto roka. Odídencom od prvého dňa pomáha Gréckokatolícka charita. Po celom Slovensku vznikli aj Centrá podpory, kde môžu Ukrajinci požiadať o pomoc. Jedno z nich je aj v metropole Šariša.

„V týchto centrách nachádzajú rozličnú pomoc, či už humanitárnu, základné potraviny, hygienické veci, oblečenie. Takisto je tu sociálny pracovník, máme tu svojho tlmočníka a snažíme sa integrovať Ukrajincov do slovenskej spoločnosti. V lete sa nám podarili dva turnusy integračných táborov, kde sme mali slovenské a ukrajinské deti. Mali sme spoznávanie slovenskej ľudovej kultúry a slovenských ľudových tancov, tiež Deň detí a rôzne kreatívne dielne,“ uviedol koordinátor Štefan Pacák.

Centrum pomoci Gréckokatolíckej charity v Prešove sa v týchto dňoch rozhodlo pomôcť partnerskej Užhorodskej gréckokatolíckej charite priamo na Ukrajine. Ľuďom v núdzi, ktorí žijú vo vojnovom konflikte, odniesli základné trvanlivé potraviny aj hygienické balíčky. Pacák spresnil, že vďaka darcom i sponzorom tak zo svojich skladov vyviezli približne tonu a pol tejto pomoci:

„Tieto veci máme od väčších darcov. Pred dvoma týždňami sme boli pre humanitárnu pomoc v Poprade, kde prišiel jeden veľký kamión z Nemecka, kde sa vyzbierala jedna mládežnícka organizácia. Priviezli tento kamión do Popradu, kde následne charity z východného Slovenska si prišli túto humanitárnu pomoc prevziať a takisto veľa dobrých ľudí alebo firmy, ktorí majú potravín a hygienických vecí trošku viac, tak nám ich dali.“

Foto
Odídencom od prvého dňa pomáha Gréckokatolícka charita / TASR

Otec Myroslav Rusyn, kňaz Gréckokatolíckej cirkvi Mukačevskej diecézy, ktorý je riaditeľom diecézneho centra v Užhorode, prišiel po materiálnu pomoc do Prešova osobne. Pre Rádio Košice povedal, že na Slovensko sa rád vracia, pretože tu žijú ochotní a láskaví priatelia, ktorí ukrajinskému ľudu vždy vyjadria podporu:

„V prvom rade sa chcem poďakovať organizácii Charita Slovensko, že od začiatku vojny boli pripravení nás podporovať nielen ako charitu na Ukrajine, ale byť prítomní ako jedni z prvých na slovensko-ukrajinských hraniciach, kde bolo veľa ľudí. Aj tento prejav lásky nás nabáda k zodpovednosti, dostávame granty a humanitárnu pomoc na prácu na Ukrajine.“

Situácia na Ukrajine nie je ľahká a nezlepšuje sa. Za našimi východnými hranicami stále umierajú ľudia. Rodiny sa rozpadajú, mnohí prišli o rodičov, či už pri evakuácii, alebo v dôsledku útokov. Prichádza zima a s ňou sa čoraz viac ľudí opäť snaží dostať za hranice, ale aj do Zakarpatska. Veľa z nich však podľa Rusyna chce na Ukrajine ostať, aj preto sú vďační za každú humanitárnu pomoc, ktorú dostanú zo susedných štátov. Pacák doplnil, že aj prešovské Centrum podpory za ostatné mesiace pociťuje nápor odídencov:

„Aj do nášho centra momentálne prúdi viacero ľudí, takže oproti letu vidíme mierny nárast, avšak očakávame, že postupom nižších teplôt prídu ďalší odídenci z Ukrajiny.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre