Hasiči, ktorí pomáhali s odstraňovaním následkov záplav v Taliansku, sa vrátili na Slovensko

SlovenskoSpravodajstvo

Celkovo prečerpali objem vody vo veľkosti približne 500 plaveckých bazénov.

Slovenskí hasiči sa dnes v ranných hodinách vrátili z Talianska, kde pomáhali s odstraňovaním následkov povodní. Išlo o ich druhé nasadenie v zahraničí v tomto roku. Vo februári spolu so slovenskými horskými záchranármi pomáhali v Turecku, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Taliani ocenili našich hasičov a náš modul označili za výkonný a profesionálny.

„Som hrdý na informácie z priebehu nasadenia. Náš modul bol veľmi výkonný, efektívny a profesionálny. Nie je to náš názor, ale je to aj názor talianskej strany,“ vyhlásil prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek s tým, že v lete môžu nastať ďalšie situácie vrátane lesných požiarov v Európe, pri ktorých bude potrebná pomoc.

Foto
Slovenskí hasiči sa vrátili z Talianska / TASR

Hasiči podľa Mikulášeka celkovo prečerpali objem vody vo veľkosti približne 500 plaveckých bazénov:

„Obstáli sme so cťou medzi renomovanými hasičskými zbormi z Európy, ktoré boli nasadené po našom boku.“

Generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra Michaela Kaňová skonštatovala, že podobných kríz pribúda a z tohto dôvodu je potrebné byť pripravený na tieto situácie:

„Európsky mechanizmus civilnej ochrany funguje, som rada, že sme jeho súčasťou.“

Zároveň sa im poďakoval aj minister vnútra Ivan Šimko či šéf diplomacie Miroslav Wlachovský, ktorý povedal, že naši hasiči zanechali dobré meno, čo ocenil aj taliansky prezident Sergio Mattarella:

„Pri stretnutí som im povedal, že ich považujem za našich najlepších diplomatov, našich najlepších vyslancov dobrej vôle, keď ukazujú, že Slováci sú ľudia s otvorenými srdcami a pracovitými rukami.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre