Hasiči vzali útokom košickú Hlavnú

KošiceŠport

Horúci piatkový podvečer na košickej Hlavnej ulici pomohli schladiť členovia dobrovoľných hasičských zborov. V rámci druhej edície košických športových piatkov sa okoloidúcom odprezentovali zbory z Poproča, Čižatíc, Ruskova i Keceroviec. Malí i veľkí si mohli na vlastnej koži vyskúšať, že to nemajú pri zásahoch vôbec ľahké.

Foto
Hasiči predviedli zásah priamo na Hlavnej ulici / KOŠICE ONLINE

„Deti si mohli vyskúšať náradie i striekačky. Predstavili sa kynológovia, záchranári a naši mladí hasiči predviedli ukážky rozličných hasičských techník a zásahov,“ povedal nám predseda dobrovoľného hasičského zboru v Kecerovciach, predseda územnej organizácie Košice okolie, predseda krajskej organizácie a člen prezídia najvyššieho orgánu dobrovoľnej požiarnej ochrany Miroslav Semanič.

Pôsobivú rýchlosť predviedli dorastenci z Čižatíc a ženy z Keceroviec. Obe tieto družstvá reprezentovali východ aj v rámci majstrovstiev Slovenska v Kysuckom Novom Meste.

„Videli sme tu aj ukážky šikovných členov dobrovoľného hasičského zboru z Poproča, ktorí patria medzi najlepších v okrese. Predviedli aj ukážky z „chodbovice“, čo je zimná súťaž, ktorú organizujú v priestoroch svojej školy,“ pokračoval M. Semanič.

Dobrovoľní hasiči pomáhajú v rámci svojich obcí a oblastí. „Našu pomoc využívajú aj profesionálni hasiči a práve hasičský šport nám slúži v rámci prípravy. Aj vďaka tomu môžu niektorí dobrovoľní hasiči z pohľadu prípravy a zručností konkurovať aj profesionálom.“

Galéria k článku

Hasičský šport je určený pre všetky vekové kategórie. V rámci celoštátnej hry plameň dostávajú šancu deti od ôsmich rokov, pričom v úvode je to hlavne o radosti. Od dorastu je to už kvalitná príprava, z ktorej potom čerpajú aj profesionálni hasiči, ktorí chodia na vážne zásahy. Zbory z jednotlivých obcí si zároveň merajú sily v rámci pravidelných súťaží.

„Najčastejšie sa súťaží v požiarnom útoku s vodou. Sedemčlenný tím musí poskladať náradie od vodného zdroja a na 70 metrovej trati pripraviť všetko k vodnému zrazeniu terčov. Chce to naozaj veľa tréningu a dokonalý súlad družstva,“ upozornil Miroslav Semanič, podľa ktorého panuje v rámci súťaží podobná atmosféra ako počas futbalových zápasov. „Rivalita tu určite je. Družstvá sa medzi sebou poznajú a súperia v rámci viacerých líg. Vrcholom na východe je Východoslovenská hasičská superliga, ale veľmi kvalitné sú aj špišská, košická či sabinovská hasičská liga. Súťažíme pravidelne a naše tímy dokážu zamútiť vodu aj na celoslovenskej úrovni.“

Východniari sú vo svete hasičského športu veľmi úspešní. „Pred tromi rokmi napríklad získali dobrovoľní hasiči z Keceroviec druhý titul majstrov Slovenska. Skvelé tímy sú aj na Spiši. Titul získal napríklad Spišský Štvrtok. Ak aj východniari nevíťazia, tak spravidla berú aspoň iné medaily,“ uzavrel hrdým tónom predseda krajskej organizácie Miroslav Semanič.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre