Výstup na cvičnú vežu, prekážkový beh na sto metrov a požiarny útok. Tri hlavné disciplíny hasičského športu dokážu dokonale preveriť fyzickú prípravu hasičov, ktorí to počas predošlých troch dní predvádzali v Poprade a v Košiciach. V rámci 49. majstrovstiev Slovenska ich za lepšími výkonmi poháňala aj medzinárodná konkurencia vytvorená účasťou kolegov z Česka, Poľska a Bulharska.
„Som veľmi rád, že sme sa po dlhšej prestávke spôsobenej covidom a ukrajinskou krízou vrátili k tradícii nášho šampionátu. Voľba dejísk padla na Poprad, ktorý je Mekkou hasičského športu u nás a Košice, ktoré disponujú kvalitným atletickým štadiónom. Počas všetkých troch dní sme videli fyzicky veľmi náročné výkony, ktoré potvrdili výbornú pripravenosť našich hasičov,“ rozhovoril sa prezident Hasičského a záchranárskeho zboru Slovenskej republiky Pavol Mikulášek.
Hlavnou úlohou hasičov je vykonávať profesionálne svoju prácu, no hasičský šport im v tomto smere výrazne napomáha. „Je to veľmi dôležitá súčasť hasičskej práce. Všetky športové disciplíny totiž vychádzajú priamo z technického výcviku. Hasiči tu predvádzajú získané zručnosti s hadicami, rebríkmi, prúdnicami a podobne. Tradične atraktívna je súťaž v hasičskom útoku, ktorá si vyžaduje dokonalú súhru a využitie technických prostriedkov,“ upozornil šéf slovenských hasičov.
Titul majstra Slovenska si z celkového bodovania 49. majstrovstiev SR v hasičskom športe odniesli hasiči z OR HaZZ v Poprade. Borci spod Tatier získali už osemnásty národný titul.
„Keby sme vedeli, prečo sú takí dobrí, tak si z Popradu vezmeme štep a naštiepime ho po celom Slovensku,“ pousmial sa Mikulášek. „Isté je, že to chce veľa obety a tréningu. V Poprade je silná skupina ľudí, ktorá sa venuje tomuto športu dlhodobo a ich nasledovníci to preberajú a rozvíjajú. Výborných pretekárov však máme aj v iných mestách a v tomto smere tu vládne zdravá rivalita. Hasičských súťaží máme viacero, no práve majstrovstvá Slovenska sú našou vlajkovou loďou a za všetko hovorí fakt, že o rok nás čaká už jubilejný 50. ročník.“
Tajomstvo popradského úspechu poodhalil líder tamojšieho tímu Marián Rerko.
„Veľkú zásluhu má na tom náš okresný riaditeľ, pán Šproch. Vytvára nám výborné podmienky a my sa to snažíme využívať naplno. Sme však v prvom rade hasiči a chodíme na výjazdy ako bežná smena. Hasičskému športu sa venujeme vo voľnom čase,“ podotkol bleskovo rýchly hasič, ktorý ovládol disciplíny výstup na vežu, sto metrov cez prekážky i dvojboj. V rámci druhého dňa v Košiciach dokonca vytvoril v oboch atletických disciplínach nové národné rekordy (v dvojboji 29,79s).
„Snažím sa byť stále lepší a stláčať tie časy nadol. Som veľmi rád, že sa mi darí správne časovať formu a tie najlepšie výkony prichádzajú v správny čas. Rekordy samozrejme potešili a verím, že o rok ich počas päťdesiateho ročníka vylepším ešte viac. Ideálne by bolo vytvoriť všetky tri rekordy v jeden deň. Tentoraz som prepisoval tabuľky v stovke a dvojboji, nabudúce to skúsim aj vo veži,“ naznačil svoje plány Rerko, ktorého srdcovkou je práve beh na sto metrov s prekážkami. „Na tom som začínal a celý život sa považujem za stovkára. Z toho plynie aj dvojboj a toto mám naozaj rád.“
Marián Rerko je pochopiteľne aj členom slovenskej reprezentácie, ktorá sa nestratí ani v medzinárodnej konkurencii.
„Sme na tom veľmi dobre. Z majstrovstiev sveta sme získali už niekoľko cenných kovov a hlavne v kolektívnych disciplínach sa nám darí nadpriemerne. Dúfam, že hoci žijeme uponáhľanú dobu, v hasičskom športe sa nám podarí udržať súčasnú úroveň a možno ju posúvať ešte viac nahor,“ vyslovil sa prezident HaZZ Slovenskej republiky Pavol Mikulášek. V tomto smere ocenil aj prácu odvádzanú kolegami z dobrovoľných zložiek, ktorí zasväcujú do hasičského športu deti od útleho detstva. „Som veľmi rád, že kolegovia z dobrovoľných zborov organizujú v obciach a mestách pohárové i majstrovské súťaže. Zhodou okolností ich už o týždeň čakajú vlastné majstrovstvá Slovenska. Toto je výborné prostredie pre výchovu dobrovoľných hasičov už od malých detí. Z nich sa potom kreujú naši profesionálni kolegovia.“