Heger navštívil Poľsko a Fínsko

EurópaSpravodajstvo

Zavíta aj do Česka a Estónska.

Slovenský premiér Eduard Heger navštívil Fínsko, kde sa stretol s tamojším prezidentom aj s premiérkou. Na stretnutí vyjadril jednoznačnú podporu Slovenska pre vstup Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Šéf slovenského vládneho kabinetu diskutoval s fínskym prezidentom Sauli Niinistöm o pomoci Ukrajine v krátkodobom aj dlhodobom horizonte. Niinistö sa zaujímal aj o slovenský automobilový priemysel, ako aj o dôsledky energetickej krízy.

Témou stretnutia s fínskou premiérkou bola radikalizácia mladých ľudí na internete. Heger aj Marinová zdôraznili, že sa jej dá predchádzať zvýšenou medzinárodnou spoluprácou. Diskutovali aj o ruskej invázii, atómovej energii či o vzdelávaní.

„Som rád, že spolupracujeme s Fínskom aj s inými krajinami, aby sme našli alternatívne zdroje a diverzifikovali sa od Ruska,“ uviedol Heger.

Foto
Heger sa stretol s fínskou premiérkou / facebook.com/premier.sr

Slovenský premiér spolu s ministrom školstva Jánom Horeckým navštívili aj Helsinskú univerzitu. Heger uviedol, že vzdelávanie a osobnostný rozvoj musia byť postavené na hodnotách. Pedagógovia by mali podľa jeho slov vytvárať žiakom priestor na diskusiu o udalostiach, ktoré sa dejú vo svete.

„Na Slovensku nezačíname na zelenej lúke. Máme z čoho ťažiť. Fíni nám pripomenuli Jana Amosa Komenského. Základy fínskeho a slovenského vzdelávania majú rovnaký prameň,“ dodal premiér.

V stredu (9. 11.) sa Heger v rámci svojej trojdňovej zahraničnej cesty zúčastnil na vojenskom cvičení Puma 22 v Poľsku. Po návšteve Fínska sa presunie do Česka, kde má okrem iného rokovať s českým predsedom vlády Petrom Fialom o kontrolách na hraniciach. V piatok (11. 11.) popoludní sa presunie do Estónska, v Tallinne sa stretne s tamojšou premiérkou Kajou Kallasovou.

 

Zdroj: TASR

Komentáre