Aktualizované 12.20 hod.
Eduard Heger požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak preto, lebo prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády. Dodal, že hlave štátu chce nechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou stabilne priviesť Slovensko k predčasným voľbám.
Jednou z alternatív bolo, že neobsadené miesta ministrov doplní prezidentka svojimi nominantmi. Heger zároveň ponúkol, že nepovedie vládu a ministrami ostanú len ľudia zodpovední za rezorty, ktoré budú rizikom výmeny najohrozenejšie.
„Najmä rezorty, ktoré distribuujú ekonomickú a sociálnu pomoc, ktoré implementujú zákony miliardového plánu obnovy či zabezpečujú pomoc brániacim sa susedom. Pani prezidentka ani jeden z mojich návrhov neprijala,“ uviedol Heger.
Dodal, že po zvážení politickej reality a toho, čo je najlepšie pre občanov, sa rozhodol, že „konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračovala čo i len ďalší deň.“
Heger uviedol, že urobí všetko pre to, aby odovzdanie rezortov bolo čo najplynulejšie:
„Všetky nasledujúce kroky súvisiace s odovzdaním vlády budeme po mojom osobnom stretnutí s pani prezidentkou dnes poobede koordinovať a čo najskôr komunikovať verejnosti tak, aby nevznikal žiadny zmätok.“
Dodal, že chcel zabrániť scenáru väčšieho rizika s úradníckou vládou, preto robil všetko, aby zabezpečil plynulý chod vlády. Reagoval aj na slová o tutlaní kauzy v súvislosti s Vlčanom, ktoré odmietol:
„Bol som informovaný Samuelom Vlčanom pred viac ako dvomi týždňami, po tom, ako dostal list od ministra Budaja, že chce podať demisiu. Zároveň som bol informovaný, že o tomto kroku informoval aj pani prezidentku.“
Vysvetlil, že od prvého momentu dal preveriť, aké sú zákonné možnosti riešenie Vlčanovho prípadu. Ten sa rozhodol odísť z vlády v reakcii na kauzu štátnej dotácie pre vlastnú rodinnú firmu.
Situáciu naďalej sledujeme.
Zdroj: TASR