Heger: Stabilita na Ukrajine je v záujme Slovenska aj Európy

SlovenskoSpravodajstvo

Vyzdvihol aj solidaritu v rámci EÚ v súvislosti s náporom odídencov.

Slovenský premiér Eduard Heger vo Viedni vyhlásil, že víťazstvo Ukrajiny v boji proti ruským inváznym silám je v záujme nielen Slovenska, ale aj celej Európy. Podľa neho to prinesie stabilitu do celého regiónu:

„Je pre nás dôležité, aby každá (naša) susedná krajina bola slobodná."

Na spoločnej tlačovej konferencii s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom konštatoval, že Slovensko aj z tohto dôvodu poskytuje Ukrajine takú rozsiahlu pomoc. Zároveň ocenil, že solidarita funguje nielen v rámci EÚ, ale aj celého demokratického sveta.

Vzájomné vzťahy Slovenska a Rakúska sú podľa jeho slov priateľské, korektné a prehlbujúce sa. Rakúsku sa poďakoval za prijatie zákona o spätnom vyplatení rodinných prídavkov občanom iných členských krajín EÚ pracujúcim v Rakúsku. Týka sa totiž aj občanov Slovenska. Zároveň priblížil, že obe krajiny sú prepojené ekonomicky aj pracovne a vďaka otvorenej komunikácii dokážu riešiť problémy, ktorým čelia.

Foto
Heger sa stretol s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom / facebook.com/premier.sr

Poznamenal, že v roku 2020 svet vstúpil do obdobia kríz. Spomenul pandémiu nového koronavírusu, vojnu na Ukrajine a takisto aj ekonomickú krízu, infláciu a stúpajúce ceny energií. Práve aj v oblasti energetiky je podľa neho dôležitá spolupráca v rámci EÚ, keďže viaceré krajiny sú závislé aj od dodávok plynu z Ruska. V tejto súvislosti vyzdvihol potrebu vybudovania adekvátnej infraštruktúry.

Heger aj v súvislosti s náporom odídencov z Ukrajiny ocenil solidaritu v rámci EÚ a pomoc jednotlivým štátom. Na záver svojho vyhlásenia zdôraznil, že 21. storočie by malo byť storočím mieru.

 

Zdroj: TASR

Komentáre