Herák sa vzdal poslaneckého mandátu

SlovenskoSpravodajstvo

Polícia obnovila jeho trestné stíhanie za prečin sexuálneho zneužívania.

Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Ján Herák sa vzdal poslaneckého mandátu po tom, čo čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Všetky obvinenia odmieta, avšak svojím rozhodnutím chce chrániť rodinu. Herák vyhlásil, že médiá z neho urobili najšpinavšieho chlapa a za toto mu politika nestojí:

„Nevzdávam sa mandátu preto, aby ma médiá tlačili, že som sa k niečomu priznal,“ uviedol Herák s tým, že má čisté svedomie a vedia o tom aj riaditelia centier pre deti a rodiny:

„Nikdy by som si nedovolil ani jedno dieťa sexuálne zneužiť.“

Foto
Ján Herák / TASR

Herák zdôraznil, že sa nevyhýba žiadnej zodpovednosti. Je však v jeho záujme, aby sa všetko riadne vyšetrilo, pričom bude aj naďalej súčinný s orgánmi činnými v trestnom konaní. Doposiaľ nebol vypočutý. Podľa jeho slov sa na neho zosypalo množstvo krivých obvinení. Zároveň zopakoval, že je bývalým odchovancom detského domova a takmer 16 rokov organizuje detské letné tábory, ktorých sa zúčastnilo vyše 10-tisíc detí z celého Slovenska:

„Ak by som niečo spáchal, nemal by som dostatočnú dôveru u mnohých riaditeľov,“ povedal Herák, ktorý doplnil, že tábory sa vždy snažil robiť zodpovedne, ale nevie, či v ich organizovaní bude pokračovať.

Poslanec parlamentu sa v stredu (9.6.) dozvedel o obnovení prípadu z roku 2018. Maloleté dievča si podľa jeho slov vymyslelo, že ho znásilnil. Herák skonštatoval, že na jeho podnet šiel s dievčaťom na gynekologické vyšetrenie, ktoré skutok vylúčilo. V tom čase ho vypočúvala aj polícia.

Herák si po medializácii vznesenia obvinenia koncom mája pozastavil členstvo v klube OĽANO. Koaličné strany SaS a Za ľudí ho vyzvali, aby sa vzdal mandátu. Za správne riešenie to považuje aj OĽANO. Polícia potvrdila, že obnovila trestné stíhanie Heráka za prečin sexuálneho zneužívania. Ide o prípad z roku 2018, keď malo dôjsť k zneužitiu chovanky detského domova. Na miesto Heráka by mal do NR SR nastúpiť ako náhradník Sebastián Kozarec.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre