Hercovu misiu si tento rok prevezme Petr Nárožný

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2021

Cenu prezidenta festivalu in memoriam získa Jaroslav Siakeľ.

Posledné júnové dni sa budú v Košiciach niesť v znamení kinematografie. Do metropoly východu totiž mieri najväčšie slovenské filmové podujatie, a to 28. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (AFF). Diváci sa môžu tešiť na desiatky filmov svetovej i domácej produkcie, pričom premietaní sa zúčastní množstvo známych osobností.

Tradičnou súčasťou AFF je aj udeľovanie ceny Hercova misia za prínos v oblasti filmového herectva. Medzi jej laureátov patria viaceré herecké legendy medzinárodnej i slovenskej kinematografie. Tento rok sa medzi nich zaradí aj český herec, komik a moderátor Petr Nárožný. Divákom sa vryl do pamäti v legendárnych komédiách Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero, Což takhle dát si špenát či v rozprávke S čerty nejsou žerty. Návštevníci AFF si ho budú môcť pripomenúť v komédii Útěk ze seriálu.

Foto
Medzi laureátov Hercovej misie sa zaradí Petr Nárožný / Česká televize

Milan Lasica za rozvoj filmového umenia v domácom i medzinárodnom prostredí udeľuje Cenu prezidenta festivalu. Pri príležitosti 100. výročia vzniku prvého slovenského dlhometrážneho hraného filmu ju in memoriam získa režisér a kameraman Jaroslav Siakeľ. Po prvej svetovej vojne spolu s bratom založil produkčnú spoločnosť Tatra Film Corporation, ktorá financovala nakrútenie prvého dlhometrážneho hraného filmu na Slovensku Jánošík v réžii Jaroslava a s kamerou Daniela Siakeľa. Diváci AFF ho uvidia po 100 rokoch od premiéry so živým hudobným sprievodom hudobníkov Davida Kollara a Tomáša Mutinu.

„Atmosféra festivalu je zakaždým očarujúca, Košice dýchajú umením a emóciami, ulice sú plné filmových nadšencov a v meste môžete zahliadnuť najžiarivejšie hviezdy slovenského a európskeho filmového neba. Verím, že Košičania poznačení udalosťami posledného roka a pol si ho tentoraz o to viac vychutnajú. Sme veľmi hrdí, že Košice sú domovom AFF už od roku 2016 a som rád, že za ten čas sa u nás tento atraktívny festival udomácnil,“ skonštatoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.  

Komentáre