Herečka košického divadla Alena Skokanová nás opustila vo veku 77 rokov

KošiceKultúra

V košickom divadle stvárnila veľa postáv v rozprávkach, v ktorých vynikla symbiózou lyrického zjavu a temperamentného prejavu.

Dlhoročná členka činohry Štátneho divadla Košice a rodáčka z Malaciek Alena Skokanová, rodená Karpilová nás 13. januára navždy opustila. Dožila sa 77 rokov a až do odchodu do dôchodku ostala verná Štátnemu divadlu Košice po boku svojho manžela Dušana Skokana, ktorý zomrel pred siedmim rokmi.

Umelecké sklony sa u nej prejavovali už v tínedžerskom veku, keď sa v roku 1959 stala víťazkou súťaže Hviezdoslavov Kubín. V košickom divadle stvárnila veľa postáv v rozprávkach, v ktorých vynikla symbiózou lyrického zjavu a temperamentného prejavu.

Foto
Dlhoročná členka činohry Štátneho divadla Košice Alena Skokanová nás 13. januára navždy opustila / sdke.sk

Jej herectvo postupne vyzrelo do výrazne komediálnych polôh v predstaveniach ako Dámy a husári, Noc s Casanovom, Čierna komédia, Všetko naopak, Bláznivá nedeľa, Naši furianti či Play-back. Vo viacerých postavách zaujala aj v dramatickom repertoári - Aglaja v Idiotovi, Lujza Millerová v Úkladoch a láske a ďalších.

Hrala aj vo viacerých televíznych filmoch, v známej Medenej veži stvárnila poľskú turistku a jej hlas poznajú z dabingu aj televízni diváci, napríklad zo seriálu Gilmorove dievčatá.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre