Hokejová história: Bandy hokej v Košiciach i dámy na korčuliach s hokejkami

KošiceHistoricKE

Vedeli ste, že prvý oficiálny hokejový zápas na Slovensku sa odohral v Košiciach v roku 1921 a že košický ženský hokej bol ozajstnou raritou i vo veľkomestách, kde sa už roky hrával hokej? Síce sa dnes zdôrazňuje 90. výročie slovenského hokeja, ale hokej sa u nás hrával už skôr. Táto nejasnosť vznikla kvôli prvej etape, ktorá je spätá s bandy hokejom, kde sú odlišné pravidlá, ale na našom území mal spočiatku lepšiu možnosť sa uchytiť, nakoľko kanadský hokej (ktorý poznáme dnes) bol finančne aj materiálne náročnejší.

Foto
Stretnutie v bandy hokeji. Mužstvo hokejového klubu ČsŠK Košice a jeden hráč Slávie / HistoricKE

Majstrovstvá sveta v hokeji (MS) sa blížia, pre Košice veľká udalosť. Síce sme už hostili šampionát v roku 2011, ale fandiť našej repezentácii v Steel aréne na MS môžeme prvýkrát až teraz. Hokej je jedným z najpopulárnejších športov v meste a vo svojej histórii má viacero významných miľníkov. My sa v našej rubrike v priebehu nabližšieho mesiaca posnažíme priblížiť aspoň tie najdôležitejšie.

V Košiciach sa odohral vôbec prvý oficiálny (bandy) hokejový zápas na Slovensku v r. 1921! A práve túto hokejovú premiéru si priblížime.

Písal sa 18. december 1921. V nedeľňajšie poobedie sa Košičania  vybrali do sokolského sadu – dnešného mestského parku. V lete sa tu konali promenádne koncerty, večierky či iné slávnostné podujatia. Park bol aj miestom pre športovanie -  jazda na koni, kúpanie a cyklistika. V zime bolo v parku zriadené klzisko, ktoré sa nachádzalo na mieste dnešných tenisových kurtov, pri korčuliarskom pavilóne. Ten bol postavený v secesnom slohu korčuliarskym spolkom v roku 1909, podľa projektov Júliusa Sandyho.

V spomínaný deň sa však Košičania okrem poobedňajšej vychádzky do zasneženého parku či rekreačného korčuľovania na ľade zaujímali o čosi iné. Mnohí totiž skloňovali slovo „hokej“. Vypytovali sa na podrobnosti tohto nového športu a s nedočkavosťou čakali, kým uvidia prvých aktérov hry. Z počutia a zo správ, ktoré sa šírili z iných väčších miest, vedeli, že hokej sa stáva obľúbeným zimným športom. Veď v mestách ako Viedeň, Budapešť či Praha sa už niekoľko rokov počas zimných mesiacov odohrávali na klziskách hokejové stretnutia. Tieto zápasy boli vždy sprevádzané veľkou návštevou divákov, ktorí s nadšením prijali tento „zimný futbal”.

V Košiciach tak diváci so zvedavosťou očakávali prvý hokejový zápas. Samotná  návšteva - vyše 2000 divákov svedčila o ich obrovskom záujme. Tiesnili sa hlava na hlave, prilepení jeden na druhom, aby aspoň ako tak videli hráčov na ľade. V tom čase chýbali tribúny pri korčuliarskej ploche a obecenstvo tak stálo za drôteným plotom popri vyznačených čiarach ihriska. Ak hovoríme o čiarach, bolo to naozaj tak.

Ani hracia plocha nebola ohraničená mantinelmi a celkový obraz v prvých rokoch hokeja bol podstatne odlišný od toho, ktorý poznáme dnes. Bandy hokej mal viacero odlišných pravidiel od známeho kanadského hokeja. Mantinely boli nahradené bielymi čiarami a hralo sa  podobne ako vo futbale na outy a rohy. Bandy hokej hrali sedemčlenné mužstvá a zápas sa hral na dva polčasy, ktoré zvyčajne trvali  30 minút.

Aj v hokejových bránkach bol podstatný rozdiel, boli až trikrát väčšie (cca 3x2m), podobné dnešným hádzanárskym. Nehralo sa s pukom, ale s koženou loptičkou a krátkymi, dole zahnutými palicami. Samotný bandy hokej nekládol veľké požiadavky na výstroj. Hráči mali vlastné korčule, obliekali si nohavice zvané pumpky a dresy mali väčšinou zapožičané od futbalistov, aby v zime zbytočne neležali v skladoch.  Kanadský hokej sa na Slovensku presadil až koncom 20. rokov.   

Foto
Mužstvo hokejového klubu ČsŠK Košice a jeden hráč Slávie / HistoricKE

Vráťme sa však k prvému spomínanému zápasu. Proti ČsŠK, ktorého mužstvo tvorili prevažne českí hráči, sa postavilo mužstvo maďarského športového klubu KAC (Kassai Atletikai Club). Zápas sa plánoval uskutočniť o týždeň skôr, ale zlé počasie to neumožnilo. Už v tréningovom zápase, ktorý sa odohral vo štvrtok 15. decembra 1921, sa prejavila vyššia kvalita a skúsenosť hráčov ČsŠK – zápas sa skončil ich víťazstvom 9:2. Aj v nedeľňajšom zápase sa pred skvelým obecenstvom zrodilo  jasné víťazstvo favorizovaného tímu v pomere 12:2, po polčase 6:1.

„Popularita športu je  u nás  tiež  na vzostupe, lebo ako sme sa dozvedeli, na klzisku v 

Széchény liget vedú dve hokejové mužstvá KAC a Športový klub už  dlhšiu dobu

dôkladne tréningy. Za krátky čas pokročila ich príprava natoľko,

že tieto dve mužstvá už zajtra proti sebe nastúpia a na klzisku v parku sa tak uskutoční

uvádzací hokejový zápas v Košiciach. Hokejový zápas, ktorý sa začne o pol tretej, sa iste bude tešiť veľkému záujmu. Skvelý plagát na toto stretnutie nakreslil maliar Anton Jasusch.“

Kassai Napló (17. 12. 1921) Správa  o pripravovanom prvom hokejovom zápase. 

Foto
Foto
Správa o prvom hokejovom zápase – Slovenský Východ 20.12. 1921. / HistoricKE

Športový klub Kassai Sport Club (KSC) nasledoval príklad KAC a onedlho začali aj ich športovci trénovať tento nový šport. Takto sa počet hokejových mužstiev v Košiciach rozrástol na tri. Na nový rok sa roztrhlo vrece so zápasmi medzi spomínanými košickými družstvami.  K  prvému meraniu síl s mimo košickým mužstvom došlo 8.1. v Spišskej Novej Vsi. ČsŠK  si odtiaľ odnieslo víťazstvo po výhre 7:4.

Košickí hokejisti odohrali prvý propagačný hokejový zápas v Prešove. 15. januára sa tam stretli mužstvá KAC a KSC. Po tomto zápase sa začalo formovať mužstvo prešovského TVE. Ich prvý vzájomný zápas s košickým  KAC  skončil ich prehrou 5:7. Bol to prvý zápas v Košiciach, na ktorom sa predstavilo mimo košické mužstvo.

Foto
Ženské hokejové mužstvá KAC a KSC. „Želali by sme si, aby sa aj v iných mestách naše dámy venovali tomuto peknému a zdravému športu.“ Slovenský svet 12. 2. 1922. / HistoricKE

Po vzájomnom zápase ČsŠK s výberom KAC/KSC novinári konštatujú, že „vyzbrojenie bolo u Čechov veľmi špatné. Väčšina hráčov hrala s bruslami známky „Colombus“ s tupými hranami.“

Hokej si v priebehu krátkej doby získal takú obľubu, že sa pri klube KAC vytvorili i ženské mužstvá. Prvý zápas medzi dvoma ženskými mužstvami KAC sa odohral 15. januára 1922.  Úvodné meranie síl sa dočkalo veľkého úspechu. Onedlho si hráčky z KAC našli súpera v ženskom celku KSC. Vzájomné stretnutie 29. januára hrané na dva polčasy po 10 minút skončilo víťazstvom KAC v pomere 4:0.

Ženský hokej bol ozajstnou raritou i v mestách, kde sa hokej hral už niekoľko rokov. V tomto mali Košičania cenné prvenstvo v rámci Slovenska. Tieto ženské stretnutia vzbudili veľký ohlas i v zahraničí. Mnohé  zahraničné médiá informovali o popularite ženského hokeja v Košiciach.

V najbližšom článku venovanému histórii hokeja si priblížime prechod bandy hokeja ku Kanade a pripomenieme si úspechy Košičanov v prvej polovici 20. storočia.

 

Autor: HistoricKE

Komentáre