História legendárnej reštaurácie U 12 apoštolov

KošiceHistoricKE

Ak si chcete v Košiciach vychutnať kvalitný obed či stráviť príjemné chvíle pri výbornom jedle a víne zo širokej domácej a medzinárodnej ponuky a zároveň nasať atmosféru nostalgie starých Košíc v čarovnom prostredí, mali by ste istotne zavítať do reštaurácie U 12 apoštolov. Tento podnik je jedinečný tým, že svoj interiér má ako pred sto rokmi, s obnoveným pôvodným reštauračným mobiliárom a olejomaľbami dvanástich apoštolov, tiež sú súčasťou secesné svetlíky a vitráže, dobové svietidlá i ďalšie hodnotné starožitnosti.

Foto
Interiér reštaurácie U 12 apoštolov na dobovej pohľadnici  / HistoricKE

Reštaurácia U apoštolov bola zriadená v dome na dnešnej Kováčskej ulici číslo 51, ktorý bol pôvodne meštianskym domom zo 14. storočia a dnes je štátnou kultúrnou pamiatkou. V budove existovala už v 18. storočí malá krčma s výčapom nápojov a studenými pokrmami, najmä pre majstrov a tovarišov, ktorí ju najviac navštevovali. V medzivojnovom období vlastnila podnik rodina Štofkovcov. V prvých povojnových rokoch bola v podniku nielen veľmi populárna reštaurácia, kde čapovali plzenské pivo, ale zároveň tu fungovala aj vináreň, ktorej ponuka zahŕňala kvalitné vína, napríklad berehovské hroznové víno.

Foto
Dobová reklama v maďarskom jazyku / HistoricKE

Na menší podnik narástli veľké požiadavky, a preto v roku 1922 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Pri zväčšovaní interiéru bol inšpiráciou interiér chýrnej budapeštianskej reštaurácie s rovnomenným názvom 12 apostol (12 apoštolov). Jedáleň rozdelili do 12 boxov, s dreveným obložením a vysokými deliacimi stenami z tmavo moreného dubového dreva. Stoly, lavice a vešiaky boli vyzdobené jednotne a štýlovo. Nad každým stolovým boxom bola umiestnená olejomaľba s podobizňou jedného z apoštolov. Maľby vyhotovil košický ľudový maliar Varga. Inšpiráciou podobizní boli osoby úzkeho spoločenského kruhu okolo umelca. Napríklad sv. Filipa predstavoval syn kaviarnika Steinera.

Nová reštaurácia sa rýchle zabehala a denne ju napĺňali hostia. Keďže každý box mal svoje meno od apoštola, dostal postupom času aj svojich stabilných hostí. Tak napríklad pod Matejom sedávala pri plzenskom pive spoločnosť vyšších dôstojníkov. Pod Petrom sedávali poddôstojníci a kadeti. Členovia divadla a hosťujúci umelci si v boxoch nevyberali. Pod zrakom Judáša sedávala partia učiteľov familiárne zvaná „zelená sedma“ a stôl bol údajne vždy prameňom dobrej nálady. V dobových reklamách z čias Prvej republiky sa podnik označuje ako stredisko československého obecenstva.

Foto
Dobová reklama z 30. rokov 20. storočia  / HistoricKE

V roku 1934 pri príležitosti výstavy svojich obrazov v Košiciach navštívil závod zaslúžilý umelec Janko Alexy a ako sám napísal: „Vo vinárni sa schádzali miestni remeselníci: zámočníci, maliari, natierači, knihári, holiči a iní. V tichšie všedné dni bola miestnosť vinárne využitá rôznymi spolkami a organizáciami ako šachisti, priatelia prírody, včelári, chovatelia zajacov a podobne. Vo vinárni sa tiež schádzal športový klub Sc Roma.“

Foto
Dobová reklama na reštauráciu U 12 apoštolov, rok 1925  / Slovenský východ
Foto
Dobová reklama na reštauráciu U 12 apoštolov, rok 1931  / Slovenský východ

Potom, čo boli Košice obsadené Maďarskom po Viedenskej arbitráži (1938), sa začali krušné časy pre majiteľa tejto obľúbenej reštaurácie, Ferdinanda Štofku. Ešte v roku 1939 ho zajala maďarská polícia po udaní istého Istvána Gottlieba. Ten tvrdil, že Štofko bol dôstojníkom československých legionárov, ktorí údajne v roku 1919 dali kruto zabiť jeho brata, ale aj ďalšie osoby. Podľa vyšetrovania bol Štofko pôvodne učiteľom v Čečejovciach, počas I. svetovej vojny narukoval k maďarskej armáde, padol do talianskeho zajatia a tu bol oslovený, aby vstúpil do formujúcej sa československej légie, kde za krátky čas nadobudol hodnosť dôstojníka.

Spočiatku mu kládli za vinu 16 zavraždených osôb – Maďarov pri postupe československých vojsk v roku 1919. Súdne pojednávanie sa tiahlo vyše roka, boli vypočutí viacerí svedkovia a po dlhom vyšetrovaní ho obvinili z vydania rozkazu zastreliť štyri osoby. V marci 1940 bol nad F. Štofkom vynesený rozsudok a mal byť popravený obesením. Štofko od začiatku procesu trval na tom, že je nevinný a že si ho museli s niekým pomýliť a podal odvolanie. Či nakoniec poprava bola, sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť. V čase prebiehajúcej vojny je ťažké posúdiť, či obvinenia boli založené na pravdivých dôkazoch. Zaujímavý je údaj, že ešte v roku 1945 sa objavuje meno Ferdinanda Štofku ako majiteľa reštaurácie. Osudom a pravosťou obvinení sa budeme ešte zaoberať a hľadať archívne pramene, ktoré by vniesli viac svetla do tohto prípadu.

Foto
Povojnová reklama reštaurácie 12 apoštolov, rok 1946  / HistoricKE

Vráťme sa však k samotnej reštaurácii, ktorá sa aj po vojne tešila veľkej priazni Košičanov. Od roku 1946 sa objavuje meno nového majiteľa Ondrej Janščáka, závod po roku 1948 zmenil názov na patrične sekulárnu Duklu, ale netrvalo dlho a názov U 12 apoštolov sa prinavrátil a aj ďalšie dekády patril v Košiciach k najchýrnejším podnikom.

Foto
Reklama z roku 1964  / HistoricKE

V 90. rokoch minulého storočia podnik chátral, ale vďaka väčšej investícii sa podarilo zreštaurovať pôvodný interiér a podnik bol znovuotvorený v roku 2002.

Do tohto útulného podniku s históriou dýchajúceho prostredia sa istotne oplatí zavítať i dnes. Garanciou príjemného súkromia je ideálnym miestom aj pre organizovanie firemných akcií, osláv či promócií. Súčasťou reštaurácie je aj rímska pivnica v podzemí, kde je klimatizované prostredie a je rovnako ideálna pre oslavy, posedenia a menšie svadby.

Foto
Interiér reštaurácie dnes  / 12 apoštolov
Foto
Rímska pivnica reštaurácie 12 apoštolov  / 12 apoštolov

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre