Historické víťazstvo i cenné lekcie. Olympia sa vrátila zo slnka do čierňavy

KošiceŠport

Vodné pólistky košickej Olympie cestovali do slnečného Portugalska s úmyslom vybojovať svoje prvé body v prestížnej Eurolige. Odvážny cieľ splnili v súboji s domácim majstrom, no ostatné zápasy proti súperkám z južných vodnopólových veľmocí ukázali výrazný výkonnostný rozdiel.

Foto
Tím Olympie v Portugalsku / foto Olympia

„Sme rady, že sme získali prvé body v Eurolige,“ pustila sa do hodnotenia euroligovej misie kapitánka Janka Kurucová. „Tešia nás aj viaceré momenty, ktoré sme nacvičovali a v zápasoch nám vychádzali. Na druhej strane súboje proti ťažkým súperom opäť ukázali našu nedisciplinovanosť a inkasovali sme zbytočne veľa gólov.“

Košičanky dosiahli na turnaji bilanciu jedno víťazstvo a štyri prehry, pričom triumfom nad portugalským CA Pacense získali svoje historicky prvé body v Eurolige.

„Išli sme do toho s tým, že nevieme, čo môžeme očakávať. Pred vzájomným zápasom sme totiž videli iba polovicu ich duelu proti favoritkám a z toho veľmi nezmúdriete. Verili sme si však a chceli sme hrať svoju hru. Začiatok nám vyšiel a prvú štvrtinu sme vyhrali o štyri góly. V závere sme trochu zvoľnili, ale cenné víťazstvo je doma,“ poznamenala v súvislosti s triumfom 16:9 kapitánka Olympie.

Na oslavu premiérového víťazstva by sa vzhľadom na dejisko turnaja núkalo slávne portské víno, no „oslávili to iba členovia nášho realizačného tímu a zopár fanúšikov, ktorí za nami prišli. My sme sa museli sústrediť na ďalšie zápasy.“

Tie už priniesli iba vysoké prehry. Súperky zo Španielska, Talianska a Grécka sa jednoducho prezentovali kvalitou úplne inej úrovne.

„Proti Taliankam i Grékyniam sme hrali celkom dobre v prvej polovici zápasu. Potom nás však prevalcovali kondične a bolo vidieť, že majú naplávané. Navyše mali širšie striedačky a naše najmladšie družstvo na turnaji nemalo veľa možností na striedanie,“ upozornila J. Kurucová na hlavné problémy slovenského majstra.

Nie je žiadnym tajomstvom, že slovenské vodné pólo nedosahuje úroveň prímorských štátov, no situáciu ešte výrazne zhoršilo dlhé zatvorenie plavární počas druhej vlny pandémie. A momentálne je to iba o málo lepšie. Zatiaľ čo v slnečnom Portugalsku si Košičanky užili podmienky ako v raji, po návrate domov ich čakala čierňava spojená s novými obmedzeniami.

„Je to náročné a zvláštne,“ povzdychla si slovenská reprezentantka. „Môžeme plávať iba v dráhach a to nedáva veľký zmysel. Sme spolu v šatni i v dráhach a neviem, o koľko väčšie riziko nakazenia by nám hrozilo, ak by sme si mohli hádzať lopty mimo dráh. V bazéne sú totiž vždy iba hráči či hráčky z jedného klubu. S nariadeniami však nič neurobíme. Rozhodne nám to však neuľahčuje situáciu a aj v Portugalsku sme videli, že konkurencia nespí a vlak nám zbytočne uteká. My sme neboli vo vode takmer rok, zatiaľ čo ony hrali súťaže a trénovali.“

Otázny je navyše aj osud novej ligovej sezóny, ktorá sa zatiaľ ani nezačala.

„S ligou to vyzerá všelijako a my sa teraz sústredíme hlavne na decembrový turnaj Danube ligy. Potom príde reprezentačná kvalifikácia a to sú teda momentálne priority,“ upozornila Kurucová na blížiace sa vrcholy.

Vráťme sa však k turnaju organizovanému v mestečku Pacos de Ferreira, približne 40 kilometrov od metropoly Porto.

„Klobúk dole pred tým, že malé mestečko vybudovalo klub, ktorý dokázal vyhrať portugalskú ligu. Pochváliť sa môžu kvalitnými podmienkami a bodaj by to tak vyzeralo aj u nás. Nám chýba infraštruktúra i konkurencia,“ zamyslela sa opora Olympie. Košičanky si okrem krásneho Porta nenechali ujsť vzájomné zápasy konkurentiek z vodnopólových veľmocí a načerpali tak inšpiráciu do ďalšej práce. „Boli to pekné zážitky a z môjho pohľadu tak išlo o veľmi vydarený výjazd. Verím, že nám pomôže napredovať.“

Dodajme, že do ďalšej fázy postúpili z päťčlennej D-skupiny jej víťaz španielsky klub Sabadell, taliansky Ekipe Orrizonte a grécky Pireus.

 

Kvalifikačná D-skupina:

 ŠK Olympia Košice - Ekipe Orrizonte 6:21 (2:4, 2:7, 0:4, 2:6)

Góly Olympie: Kurucová 2, Ramirezová, Strompová, Babaková a Telipková po 1    

ŠK Olympia Košice - CA Pacense 16:9 (5:1, 7:3, 2:3, 2:2)

Góly Olympie: Bernal Villová 6, Ramirezová 3, Kurucová, Šepeľová a Telipková po 2, Junasová 1

ŠK Olympia Košice - Astralpool Sabadell 5:31 (1:6,1:8,2:7,1:10)

Góly: Šepeľová 2, Bernal Villa, Tóthová a Junasová po 1

ŠK Olympia Košice - Eonikoe Pireus 4:23 (1:4, 1:8, 1:5, 1:6)

Góly: Bernal Villová 2,  Ramirezová a Telipková po 1

 

      tabuľka D-skupiny:

      1. Astralpool Sabadell 4 4 0 0 91:23 12

      2. Ekipe Orizzonte     4 3 0 1 68:33  9

      3. Eonikoe Pireus      4 2 0 2 70:38  6

      4. ŠK Olympia Košice   4 1 0 3 31:84  3

      5. CA Pacense          4 0 0 4 18:100 0

Komentáre