Historický úspech Dratvu, olympionička Repiská ďalším silným motorom Lokomotívy

KošiceŠport

Len v marci oslávili bedmintonisti košickej Lokomotívy (A-tím figuruje pod marketingovým názvom AGB ekoservis) deviaty majstrovský titul v rade a už pracujú na jubilejnom desiatom.

Foto
Martina Repiská v drese Lokomotívy / KOŠICE ONLINE

V rámci úvodného kola novej extraligovej sezóny vyrukovali na svojich súperov aj so svojimi najväčšími esami – úradujúcim majstrom Slovenska Jarolímom Vicenom či účastníkmi nedávnych majstrovstiev Európy Milanom Dratvom a Martinou Repiskou. Niet divu, že so svojimi súpermi nemali väčšie problémy a usadili sa na čele tabuľky.

Desiaty titul na obzore

„Máme veľmi silný tím a určite si veríme. Náš manažér, pán Turlík, je v tomto smere opatrný, ale osobne som presvedčený o tom, že na ten desiaty titul máme. Niečo také ešte nedokázali nikto a náš cieľ je teda jasný,“ pousmial sa Milan Dratva, podľa ktorého sú najväčšími konkurentmi A-tímu Lokomotívy kolegovia z béčka. Podceniť však nemožno ani tímy Ilavy, Spoje Bratislava či Prešov. Celkovo však jednoznačne platí, že slovenskému bedmintonu posledných rokov dominujú Košice.

„Jednoducho je tu výborná základňa. Bedminton na Slovensku sa robí celkovo pomerne neprofesionálne, ale tu v Košiciach sa to berie vážne. Trénujeme tvrdšie ako inde a aj tým si dokážeme udržať hráčov pri tomto športe dlhšie. Košice majú košatejšiu základňu a zásluhou výchovnej kultúre nestrácajú toľko hráčov, ako v iných mestách,“ okomentoval pozadie úspechu bedmintonu z metropoly východu slovenský reprezentant.

Silu tímu ešte viac zvýšil vlaňajší príchod olympijskej účastníčky Martiny Repiskej. Tá je síce odchovankyňou Zvolena, no v Lokomotíve sa udomácnila rýchlo a na jar už oslavovala v jej drese majstrovský titul.

„Zavolali mi z Lokomotívy a keďže som kedysi dávno slovenskú ligu hrávala, povedala som si, že bude fajn vrátiť sa sem a byť bližšie k rodine. Atraktívny je samozrejme aj boj o majstrovské tituly a mojou prvoradou úlohou je pomôcť tímu k plnení cieľov,“ objasnila dôvody svojho príchodu do Košíc aktuálne najlepšia slovenská bedmintonistka.

Galéria k článku

Účastníčka olympijských hier v Tokiu je v domácej extralige favoritkou každého stretnutia a s tým je pochopiteľne spojený aj veľký tlak.

„Očakávania sú samozrejme vysoké. Všetky súperky sa proti mne snažia, ale ja to beriem ako výzvu a rada sledujem progres našich mladých hráčok,“ uviedla Repiská, podľa ktorej sa domáci a medzinárodný bedminton líši hlavne v rýchlosti. „Dievčatá ma zatiaľ nedokážu dostať pod tlak a spravidla tak diktujem tempo zápasov. Mojim cieľom však nie sú iba víťazstvá, ale snažím sa aj pomáhať mladším pri ich napredovaní. Ak hrajú skúsenejší hráči srdcom, tak to dvíha aj motiváciu mladších.“

Historický úspech v Madride

Z pohľadu motivácie novej generácie sú veľmi dôležité úspechy reprezentantov. Príklad Martiny Repiskej dokazuje, že aj slovenský bedmintonisti to môžu dotiahnuť až pod päť kruhov a to je sen každého športovca.

„Olympijskú účasť si samozrejme cením a verím, že si ju zopakujem aj v Paríži. Nie je to ľahké, pretože konkurencia je obrovská. Z Európy sa kvalifikuje na olympiádu iba obmedzený počet hráčok a potrebujete teda stabilne vyrovnané výsledky počas celej sezóny,“ upozornila Repiská, ktorá sa len pár dní pred úvodným kolom novej extraligovej sezóny vrátila zo španielskeho Madridu. V rámci majstrovstiev Európy tam nestačila v prvom kole na Aliye Demirbagovú, ktorej podľahla 16:21 a 17:21.

„Prehrala som v prvom kole, ale s výkonom som bola spokojná. Turkyňa bola vyššie nasadená a nemala som ďaleko k výhre. Výsledkovo ma potešil aspoň Milan. Dostal sa do top šestnástky a veľmi mu to prajem. Hral totiž naozaj výborne,“ ocenila Martina parádne výkony klubového spoluhráča Milana Dratvu.

Ten zaznamenal v španielskej metropole historický úspech slovenského bedmintonu, keď vyradil zhodne 2:0 na sety Estónca Karla Kerta a Nóra Markusa Bartha. V treťom kole výrazne potrápil nasadenú šestku a Francúzovi Brice Leverdezovi podľahol až v trojsetovej bitke 22:24, 21:16 a 16:21.

„Z pohľadu mojej výkonnosti to musím hodnotiť vynikajúco. Teší ma, že som sa stal prvým Slovákom, ktorý sa dostal až do najlepšej šestnástky. Trochu ma však mrzí, že som sa nedostal k medaile ešte o kúsoček bližšie. Proti Leverdezovi to bol totiž veľmi vyrovnaný zápas a víťazstvo bolo celkom blízko. Pred turnajom by som však takýto výsledok bral všetkými desiatimi. Práve Brice je totiž jedným z mojich veľkých vzorov,“ prezradil Milan Dratva po návrate z európskeho šampionátu.

V Madride sa prezentoval priam životnou formou, no tá bola výsledkom poctivej prípravy. „Dlhší čas totiž pracujem na mentálnej i fyzickej stránke a teraz to všetko kliklo do seba. Popracoval som na načasovaní úderov v zadnej časti kurtu a všetky veci mi vychádzali. Vyrovnal som sa aj s podmienkami, veľmi rýchlymi košíkmi a psychicky som sa cítil výborne.“

Foto
Milan Dratva v akcii / KOŠICE ONLINE

Zásluhou kvalitných podmienok v Lokomotíve je Dratva bedmintonovým profesionálom a sústrediť sa tak môže iba na svoj športový progres. Hlavným cieľom je samozrejme olympijská účasť.

„Je to sen každého bedmintonistu. Ja som si stále veril, ale teraz vidím, že poctivá práca prináša aj výsledky. Ostávam nohami na zemi, ale moje odhodlanie je teraz ešte silnejšie,“ vyznal sa Dratva. Bedmintonisti podľa neho nezarábajú zďaleka toľko čo futbalisti či hokejisti, no ich odmenou je niečo úplne iné. „Napríklad Martina ukázala, že sa s týmto športom môžete dostať na veľké šampionáty i olympiádu. A to sú zážitky, ktoré vám už nikto nevezme. Rodičom detí so záujmom o bedminton teda odkazujem jediné – neváhajte a dajte deti na tento šport. Bedmintonista v peniazoch plávať nebude, ale môže robiť to, čo ho baví. A to je to najdôležitejšie v živote.“

Šance slovenských hráčov na zážitky z veľkých podujatí podporuje filozofia zväzu, ktorý sa nevydal cestou udeľovania občianstva hráčom z bedmintonovo vyspelejších krajín.

„Rozdávanie pasov je trendom vo viacerých európskych krajinách. Zaplatia si indonézskych chalanov či čínske dievčatá. Na Slovensku sme však hrdí na vlastnú liaheň a pre nás je cennejšie skúšať to potiahnuť medzi špičku s vlastnými hráčmi. Je to určite lepšia cesta, ako keby sme si mali zaplatiť cudzincov,“ dodal reprezentant Slovenska Milan Dratva.

EXTRALIGA 2022 1.KOLO

Výsledky:

  • Lokomotíva Košice - Sokol Ilava 5:3
  • AGB ekoservis Košice - BKR Púchov 8:0
  • AGB ekoservis Košice - Sokol Ilava 7:1
  • Lokomotíva Košice - BKR Púchov 7:1 
  • Merkury Broker Košice - PBA Prešov 6:2
  • PBA Prešov - Spoje Bratislava 5:3
  • Merkury Broker Košice - Spoje Bratislava 5:3

 

Tabuľka:

1. AGB ekoservis Košice 4b (15:1)

2. Loko Košice 4b (12:4)

3. Merkury Broker KE 4b (11:5)

4. PBA Prešov 2b (7:9)

5. Spoje BA 0b (6:10)

6. Sokol Ilava 0b (4:12)

7. BKR Púchov 0b (1:15)

 

Komentáre