Históriu Košíc priblíži aplikácia s pamätnými tabuľami

KošiceSpravodajstvo

Používatelia sa môžu vďaka aplikácii, dostupnej pre mobily a tablety, dozvedieť informácie o pamätnej tabuli, pri ktorej momentálne stoja.

Verejná knižnica Jána Bocatia sa snaží upriamiť pozornosť mladšej generácie na históriu Košíc prostredníctvom novej aplikácie. Projekt s názvom Jedným klikom za pamätníkom si dáva za úlohu zmapovať najdôležitejšie pamätné tabule v Košiciach a priblížiť ich domácim aj turistom prostredníctvom aplikácie s mapou, v ktorej vedia tabule vyhľadať.

„V mobilnej aplikácii sa nachádza sto pamätných tabúľ z Košíc. Väčšina z nich je v centre. Najstaršia tabuľa v aplikácii je doska na Urbanovej veži zo 17. storočia a hovorí o prestavbe Urbanovej veže,“ predstavila aplikáciu manažérka projektu Erika Palagyiová.

Foto
Verejná knižnica Jána Bocatia sa snaží upriamiť pozornosť mladšej generácie na históriu Košíc prostredníctvom novej aplikácie / TASR

Používatelia sa môžu vďaka aplikácii, dostupnej pre mobily a tablety, dozvedieť informácie o pamätnej tabuli, pri ktorej momentálne stoja. Okrem textových informácií obsahuje bezplatná aplikácia aj audiosprievodcu v Slovenčine, Angličtine a Maďarčine. „Tabule zobrazujú významné osobnosti, ktoré sú rozdelené do jednotlivých kategórií vedcov, pedagógov, spisovateľov, politikov a iné významné osobnosti. Aplikácia pracuje aj bez internetu. Na mape môže používateľ nájsť svoju polohu a pamätné tabule, ktoré má v okolí,“ dodal autor aplikácie Norbert Végh.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre