Hlas-SD vylúčil Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša zo svojich radov

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované: 21.20 hod.

Členovia pracovného kongresu koaličnej strany Hlas-SD navrhli vylúčenie parlamentných poslancov Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša zo svojich radov, čo napokon odobrilo aj jej predsedníctvo.

„Návrh vznikol na základe informácií od vedenia strany o požiadavkách, ktoré menovaní poslanci vzniesli na utorňajšom (21.1.) rokovaní s predsedom a podpredsedami Hlasu. Poslanci vzniesli ako jediné požiadavky vlastné personálne nominácie na štyri kľúčové posty: minister vnútra, podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, riaditeľ vojenského spravodajstva a podpredseda strany Hlas-SD,“ oznámil Hlas-SD.

Prioritou tohto politického subjektu sú záujmy a potreby ľudí na Slovensku, ich sociálne zabezpečenie a prinášanie stability do spoločnosti, čo nepodriadi osobným záujmom svojich členov. Strana tvrdí, že vylúčeným poslancom nejde o prezentované hodnoty, ktoré deklarujú. Hlas-SD dodal, že jediné čo požadovali, boli politické funkcie, čo je nezlučiteľné s členstvom v strane.

Migaľ reagoval, že Hlas-SD sa mení na Smer-SD. Zároveň verí, že za ideály, ktoré zastáva, malo zmysel bojovať:

„Verím, že práve týchto pár mesiacov malo zmysel a verím, že aj tých ďalších pár mesiacov budem stáť na dobrej strane. Otvárali sme témy, na ktoré sa už mnohí báli čo i len spýtať, vo vnútri sme šokovali tým, že chceme o veciach diskutovať a nehrabať pre seba. Povedali sme jasne, že chceme modernú sociálnu demokraciu, ktorá sa nebude schovávať v tieni iných strán, ale odvážne presadí vlastné ideály a sľuby.“

Štyria poslanci vrátane Migaľa a Šalitroša, ktorí sú nespokojní so súčasným smerovaním strany, vyzvali jej predsedu a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na čo najrýchlejšie stretnutie. Ten reagoval, že práve kongres bude skvelou príležitosťou v pokoji si sadnúť a otvorene si vyjasniť názory. Poslanci sa ho však nezúčastnili, aby podľa Migaľa umožnili vedeniu upokojiť situáciu a zabránili eskalácii vnútrostraníckeho napätia.

Krajskí predsedovia Hlasu-SD sa ohradili proti štyrom poslancom, ich postoju a komunikácii. Kriticky sa vyjadril aj prezident Peter Pellegrini, ktorý založil stranu a je jej čestným predsedom. Poslanci podľa jeho slov žiadajú silné mocenské postavenie a ziskom pozícií podmieňujú lojalitu vláde.

Foto
Hlas-SD vylúčil aj Samuela Migaľa (Ilustračná fotografia) / TASR

Šutaj Eštok verí, že v poslaneckom klube Hlasu-SD nenastanú žiadne zmeny po vylúčení Migaľa a Šalitroša. Podľa jeho slov sú to vydierači, ktorí sa neriadili hodnotami strany a prišli do Hlasu-SD krátko pred voľbami. Poslanci Ján Ferenčák a Roman Malatinec sú podľa Šutaja Eštoka vítaní na diskusiu a majú si vybrať, či chcú byť medzi ľuďmi, s ktorými zakladali Hlas-SD, pokračovať v odkaze Petra Pellegriniho, alebo chcú byť v partii dvoch vydieračov, ktorým ide o mocenské pozície. Ferenčák a Malatinec zostali zatiaľ v Hlase-SD, pretože ho zakladali, prešli si spoločnú cestu a vážia si ich.

„Majú podanú ruku,“ povedal Šutaj Eštok, ktorý si myslí, že sa nechali ovplyvniť dvomi vydieračmi.

Migaľ a Šalitroš sa podľa ministra vnútra dostali do strany ako trójske kone. Zároveň odmietol, že by Ferenčákovi ponúkal funkciu, ale Šalintroš sa mohol stať štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva.

Líder Hlasu-SD ocenil, že ani jeden z týchto poslancov nechce podporiť pád vlády:

„Apelujem na to, že sa dostali do parlamentu iba vďaka Hlasu a vtedajšiemu predsedovi Petrovi Pellegrinimu.“

Poslancov podľa Šutaja Eštoka vylúčili pre dobro Hlasu-SD, ale sú politickí realisti a chcú zachovať stabilitu koalície. V pláne je rokovanie s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom a šéfom SNS Andrejom Dankom o fungovaní koalície a presadzovaní zákonov.

Snažili sme sa do posledného dňa, aby boli štyria poslanci pevnou súčasťou klubu. No nenecháme sa vydierať. O tom sa budeme baviť so svojimi koaličnými partnermi,“ doplnil Šutaj Eštok, ktorý označil predčasné voľby za rezignáciou na to, čo sľubovali ľuďom.

Hlas-SD bol podľa Šutaja Eštoka dlho stabilizačným prvkom, ale v jednote poslaneckého klubu sa objavila trhlina a preniesla sa do fungovania koalície. Jej predseda sa nikdy nevyhýbal diskusii:

„Pri debate musia byť dvere zatvorené, za nimi sa môžeme baviť o čomkoľvek,“ uviedol Šutaj Eštok, ktorý dodal, že keď sa dvere otvoria, musia v strane ťahať za jeden povraz, pričom na kongrese bol otvorený priestor na debatu:

„Programová diskusia nemá nič spoločné s ultimatívnym predkladaním osobných požiadaviek a napĺňaním si osobných ambícií.“

Podpredseda Hlasu-SD a minister investícií Richard Raši zdôraznil, že dvaja poslanci neprejavili voči strane úctu a ak im nejde o posty, budú vládu podporovať:

„Nepovedali, kto chce čo, ale keď si urobíte vyraďovací spôsob, minimálne Migaľ vám vychádza na toho ministra vnútra.“

Ferenčák, Malatinec, Šalitroš a Migaľ vo svojom vyjadrení avizovali, že zatiaľ nebudú hlasovať v parlamente:

„So znepokojením vnímame vyjadrenie predsedu strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka, ktoré sa nezakladajú na pravde a diskreditujú nás. Namiesto diskusie pozorujeme zvýšený záujem policajných a bezpečnostných zložiek o naše osoby.

Poslanci tvrdia, že na stretnutiach s vedením strany vždy zdôrazňovali garanciu bezpečnosti, aby neodchádzalo k zneužívaniu moci voči nim a občanom Slovenska. Trvali na udržaní demokratických hodnôt a snahe venovať sa reálnym problémom ľudí. Tiež dodali, že im stále ide o udržanie koalície:

„Žiadame premiéra Roberta Fica o urýchlené riešenie týchto problémov, aby sa ukončila neistota v spoločnosti. Pod týmto tlakom nebudeme do vyriešenia v Národnej rade Slovenskej republiky hlasovať.“

Fico chce, aby mu Hlas-SD vysvetlil vylúčenie Migaľa a Šalitroša z poslaneckého klubu:

„Keby nás bolo sto vo vládnej koalícii, tak si viem predstaviť, že sa s niekým rozlúčime, ale je nás 79 a dvoch už vylúčili a ešte stále nie je vyriešený problém s Rudolfom Huliakom a ďalšími dvoma,“ povedal Fico, ktorý nevie, čo Hlas-SD urobí s poslancami Jánom Ferenčákom a Romanom Malatincom.

SNS a Hlas-SD si podľa Fica nevedia udržať počty poslancov, s ktorými vstúpili do vládnej koalície, za čo premiér nenesie zodpovednosť:

„Za to zodpovedajú Andrej Danko a Matúš Šutaj Eštok. Ja im opakujem, nechcite odo mňa, že budem riešiť vaše vnútorné problémy,“ skonštatoval Fico, ktorý dodal, že lídri koaličných strán majú do konca marca čas na vyriešenie vzniknutej situácie. 

 

Zdroj: TASR



 

Komentáre