Hlavná bašta na Šarišskom hrade sa zmení na nepoznanie

VýchodKultúra

Od septembra bude plniť úlohu vyhliadkovej veže.

Takmer dva mesiace už pilne pracujú hradní robotníci na oprave donjonu na Šarišskom hrade. Vlani začali s archeologickým výskumom, tento rok sa pustili do jeho komplexnej rekonštrukcie. Už teraz by objekt málokto spoznal, do septembra dostane úplne novú tvár.

„Momentálne murujeme obvodové murivo tak, aby sme jeho korunu nadmurovali a spravili ju bezpečnou, aby tam hore vznikla vyhliadková plošina, ktorá bude mať rozmery zhruba 10x10 metrov. A bude oveľa bezpečnejšia pre návštevníkov, ako bola teraz tá provizórna,“ priblížil práce správca hradu Ladislav Babuščák a dodal, že vo vnútri bašty vznikla ďalšia miestnosť.

Pre lepšiu predstavivosť, dostaneme sa do nej pri výstupe na samotný vrchol. I keď ten už nevyzerá ako kedysi. Má v sebe akúsi dieru, teda novú miestnosť, ktorú sa podarilo robotníkom pri prácach odhaliť. Ako uviedol Babuščák, miestnosť bude zastrešená a bude mať normálne dvere. Poslúži na prezentáciu archeologických výskumov, opravy hradu a histórie hradu.

Foto
Hlavná bašta tzv. donjon sprístupnia verejnosti 10. septembra

Panoramatický výhľad z ďalekohľadu

Nad miestnosťou bude vyhliadková veža. V severo-západnom rohu by mala byť ešte zvýšená vyhliadková plošina zhruba o 2,5 metra, na ktorej pribudne ďalekohľad. Podľa kastelána by odtiaľ mal byť krásny panoramatický pohľad na široké okolie.

„Čaká nás ešte veľmi veľa práce do 10. septembra, kedy chceme baštu sprístupniť verejnosti. Sme možno niekde v jednej tretine, ale budeme to musieť aspoň v akom-takom stave stihnúť. Projekt končí až 31. novembra, čiže budeme mať ešte čas na dokončenie množstva vecí, ktoré potrebujeme urobiť. Hlavne stolárskych výrobkov – dverí, okien, schodísk, zábradlí,“ spresnil Babuščák.

Ako zdôraznil, hlavne to musí byť bezpečné pre návštevníkov. Postupom času chcú v novovzniknutej miestnosti v donjone dobudovať aj expozíciu a celý informačný systém. Miestnosť by mala byť aj osvetlená.

O vonkajšom osvetlení bašty síce uvažujú, ale keďže hrad je v piatom stupni ochrany, nie je to také jednoduché. Babuščák napriek tomu verí, že postupom času sa dohodnú s ochranou prírody, so životným prostredím, aj s pamiatkarmi na tom, že pri určitých významných udalostiach bude hrad osvetlený aj zvonku.

Komplex služieb v prachárni

Na donjon v súčasnosti vedie provizórny most z lešenia. Ten by mal každú chvíľu zmiznúť, nahradí ho drevený most, ktorý bude stáť na pôvodnom mieste ako kedysi. Pri priaznivom počasí a množstve práce by mohol byť hotový už tento rok.

Okrem rekonštruovania hlavnej bašty sa robotníci podieľajú aj na vybudovaní tzv. správcovského objektu pri vstupe do areálu hradu. Tam by malo byť dočasne umiestnené informačné centrum a bufet. Neskôr sa tieto prevádzky presunú do tzv. prachárne.

„Definitívne by sme sa chceli zapojiť na budúci rok do výzvy ministerstva kultúry, ktorá umožňuje budovať objekty na hradoch a z objektu, ktorý nazývame pracháreň, je to v skutočnosti renesančný sklad, chceme vybudovať kompletné zázemie pre návštevníkov. To znamená, že tam bude informačné centrum, toalety, miestnosti na rôzne aktivity. Ak by sme uspeli na budúci rok v tejto výzve, tak toto všetko by malo byť do roka postavené. V roku 2018 by sme chceli začať a v roku 2019 skončiť,“ načrtol správca hradu.

Foto
Pri vstupe na hradné nádvorie vznikne správcovský objekt a bufet

Vznikne archeopark stredovekej dediny

Pre tých, ktorí na hrad nevyjdú, jedná sa najmä o rodiny s deťmi, by chceli na parkovisku pod hradom vybudovať archeoskanzen. Ako uviedol Babuščák, dali už vypracovať projekt, ktorý je v náklade asi 300-tisíc eur a postupne sa ho snažia tento rok realizovať.

„V tomto areáli chceme vybudovať archeoskanzen, ktorý bude prezentovať stredovekú dedinu, pretože vrcholné obdobie hradu bolo v stredoveku. Radi by sme priblížili návštevníkom nielen hrad, ale aj to, ako sa v stredoveku žilo, ako žili obyčajní obyvatelia, v akých obydliach, čo robili. Aby videli ukážky rôznych remesiel a život ľudí v stredoveku,“ vysvetlil Babuščák, no kedy by sa projekt mohol začať realizovať, upresniť nevedel.

Podľa neho na to mesto určite mať finančné prostriedky nebude, preto sa budú usilovať získať peniaze z iných zdrojov. A to už z európskych alebo nórskych fondov či rôznych grantových schém.

Zatiaľ sa im podarilo aspoň rozšíriť parkovisko dole pod hradom. Aj keď pribudlo 40 nových parkovacích miest, podľa Babuščáka ani to niekedy nestačí. Preto sa v rozširovaní parkoviska bude pokračovať aj naďalej.

Galéria k článku

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre