Hlavnú cenu v súťaži Slovak Press Photo získal mladý fotograf Daniel Stehlík

SlovenskoZaujímavosti

Do jubilejného desiateho ročníka súťaže novinárskej fotografie sa zaregistrovalo 157 fotografov. Medzinárodná porota vyberala spomedzi 1322 zaslaných snímok.

Foto
Víťazná fotografia #SpoločnáZodpovednosť od Daniela Stehlíka získala Grand Prix súťaže Slovak Press Photo / slovak-press-photo.sk

Hlavná cena Grand Prix 10. ročníka Slovak Press Photo poputuje Danielovi Stehlíkovi za samostatnú fotografiu zo série #SpoločnáZodpovednosť. Do súťaže sa prihlásilo 157 fotografov, ktorí zaslali 1322 snímok. Mená všetkých finalistov zverejníme najneskôr týždeň pred slávnostným odovzdávaním cien, ktoré sa uskutoční 24. septembra v Bratislave,“ informovala v pondelok 16. augusta na tlačovej konferencii riaditeľka súťaže Slovak Press Photo Jana Garvoldtová.

„Cenu sme udelili podľa kvality fotografie v kategórii Aktuality a zároveň vzhľadom na vplyv, ktorý má táto téma na život spoločnosti. Na Slovensku je evidentný celosvetový trend nástupu novej generácie fotografov, ktorých pohľad a vnímanie reality bežných dní je značne odlišný od toho, na čo doteraz boli ľudia zvyknutí, komentoval hlavnú cenu prestížnej fotožurnalistickej súťaže predseda poroty Kadir van Lohuizen z Holandska.      

Veľmi pozitívne hodnotila medzinárodná porota súťažné práce od študentov a mládeže do 26 rokov, z ktorej vzišla aj hlavná cena. Víťazstvo hlavnej ceny Grand Prix, ktorá poputuje do rúk mladého fotografa, nás veľmi teší. Toto víťazstvo je signálom objektivity a nezávislosti medzinárodnej poroty, ako aj indíciou, že nielen etablovaní fotožurnalisti z veľkých vydavateľských domov majú šancu na úspech a výhru, vysvetlila Garvoldtová.

Foto
Fotograf a víťaz Grand Prix súťaže Slovak Press Photo 2021 Daniel Stehlík počas tlačovej konferencie po skončení hodnotenia súťažných prác prihlásených do 10. ročníka súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo v Bratislave 16. augusta 2021 / TASR

Pandémia a demonštrácie

„Do súťaže sa prihlásilo 157 fotografov, ktorí dohromady zaslali 1322 snímok. Z toho 146 sérií a 87 samostatných fotografií. Sme veľmi radi, že aj napriek celosvetovej pandémii ochorenia COVID-19, ktorej následkom zažilo Slovensko niekoľkomesačný lockdown a kultúrne či športové podujatia na dlhú dobu z nášho života prakticky úplne zmizli, sme prijali ohromné množstvo prihlásených fotografií, dodala riaditeľka súťaže.

Medzi súťažnými prácami dominovala najmä téma pandémie ochorenia COVID-19 a protivládnych demonštrácií proti prijatým opatreniam.

Veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách. Porota vyjadrila veľkú spokojnosť s kategóriou Každodenný život a s medzinárodnou kategóriou Dlhodobý dokument, ktorých úroveň podľa riaditeľky súťaže výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií.

Foto
Predseda medzinárodnej poroty Kadir van Lohuizen z Holandska s ďalšími členmi poroty hodnotia súťažné snímky / FB Slovak Press Photo

Porota hodnotila samostatné fotografie, ale aj série fotografií v deviatich súťažných kategóriách. Aktualita, Reportáž, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v medzinárodnej kategórii Každodenný život. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy, tento rok je jeho témou Bratislava – mesto na Dunaji. Porota každoročne udeľuje aj cenu Mladý talent roka.

Po slávnostnom odovzdaní cien sa uskutoční výstava prác všetkých finalistov a víťazov jednotlivých súťažných kategórií vo verejnom priestranstve Vajanského nábrežia v Bratislave v termíne od 24. septembra do 31. októbra.

Foto
Víťazom predchádzajúceho ročníka v kategórii Reportáž sa stal Richard Dömös so sériou fotografií s názvom 24/7 Deň záchranára, na ktorej zachytil 24 hodín zo života záchranárov zo stanice RZP v Turčianskych Tepliciach / FB Slovak Press Photo

Platforma pre fotožurnalistov

Slovak Press Photo je súťaž a následná výstava fotografií, ktorá predstavuje nezávislé a autentické obrazové svedectvo života, ako ho vidia novinári zo Slovenska a východnej Európy. Cieľom súťaže a výstavy je umožniť verejnosti stať sa svedkami udalostí a javov predchádzajúceho roka.  

Súťaž má tiež ambíciu zvýšiť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako dôležitého komunikačného média a vizuálneho umenia. Podporovať, propagovať a motivovať fotožurnalistov na Slovensku a vytvoriť platformu pre konfrontáciu diel slovenských autorov, ale aj autorov z okolitých krajín, ako aj podporovať prácu mladých fotografov a študentov.  

Foto
Od 13. do 16. augusta hodnotila prihlásené práce do 10. ročníka Slovak Press Photo medzinárodná porota  / FB Slovak Press Photo

Tohtoročná súťaž odštartovala 10. júna. Záujemcovia mohli svoje fotografie výlučne elektronicky registrovať a zasielať do 10. augusta cez elektronický registračný formulár na internetovej stránke súťaže slovak-press-photo.sk.

Každý súťažiaci získal pri registrácii jedinečný ID kód, pod ktorým sa mohol kedykoľvek vrátiť ku svojej prihláške a následne ju doplniť alebo aktualizovať.

Od 13. do 16. augusta hodnotila prihlásené práce medzinárodná porota v zložení Kadir van Lohuizen (predseda, člen NOOR Agency, Holandsko), Azu Nwagbogu (AAP, Nigéria), Jindřich Štreit (fotograf a pedagóg, ČR), Roman Vondrouš (fotograf, ČTK, ČR) a Jana Hojstričová (fotografka a pedagogička, SR), ktorá je zároveň garantkou projektu. Hodnotenie zaslaných fotografií prebehlo v dňoch 14. až 15. augusta.

Foto
V roku 2020 Grand Prix Slovak Press Photo získal Tomáš Benedikovič z Denníka N za fotografiu s názvom Proces / FB Slovak Press Photo

Kam pôjdeme?

„Minulý rok bol svojim spôsobom jedinečným a neopakovateľným rokom, ktorý bezprecedentne ovplyvnila najmä celosvetová pandémia COVID-19. Z pohľadu fotografa priniesol mnohé situácie a momenty, ktoré si zaslúžia byť zachytené aj pre budúce generácie, povedala riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová. 

„Mnohé obmedzenia nám umožnili aktívne pracovať na zlepšení projektu aj po technickej stránke, ktorého výsledkom je nová atraktívna a intuitívna registrácia pre súťažiacich,“ dodala.

Každoročnou tradíciou v rámci súťaže je aj výstava fotografií jedného člena medzinárodnej poroty. Tento rok je to výstava predsedu poroty Kadira van Lohuizena – Stúpanie morí: Kam pôjdeme? Uskutoční sa v termíne 16. augusta až 15. septembra 2021 vo verejnom priestranstve Vajanského nábrežia (parčík) pri Propeleri.

Foto
Fotografia z výstavy predsedu tohtoročnej poroty Kadira van Lohuizena: Stúpanie morí: Kam pôjdeme?  / FB Slovak Press Photo

Vysídlení morom

Inštaláciou výstavy Kadira van Lohuizena v exteriéri chceme priniesť toto kultúrne podujatie čo najširšej verejnosti, s ohľadom na prípadné budúce protiepidemiologické opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19,“ vysvetlila Jana Garvoldtová.

Našou ambíciou je uplatňovanie princípov sociálnej inklúzie ľudí s fyzickými a sociálnymi obmedzeniami a znevýhodneniami, ako aj s ohľadom na nevyhnutnú ochranu životného prostredia vďaka minimalizácii energetických nárokov súvisiacich s uskutočnením výstavy.“ 

Výstava Kadira van Lohuizena sa venuje globálnej problematike udržateľnosti, klimatickej zmene, ubúdania biodiverzity a ochrane životného prostredia. Autor sa vo svojej tvorbe pozrel na tému globálnych dôsledkov zvyšovania hladiny morí spôsobených zmenou klímy.

„Pripravujeme aj premietanie tematického dokumentárneho filmu a predstavenie autorskej knihy, v ktorých autor prináša interview s rodinami, ktoré museli opustiť svoje obydlia z dôvodu stúpania hladín morí a oceánov, a nájsť si nový domov,“ dodala riaditeľka súťaže Slovak Press Photo.

 

Zdroj: TASR/SITA/ https://slovak-press-photo.sk

Komentáre