Hnutie Slovensko sa do eurovolieb spojilo so stranou Za ľudí

SlovenskoArchívEurovoľby 2024

Lídrom kandidátky je Peter Pollák.

Na Slovensku sa 8. júna uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu. Hnutie Slovensko vytvorilo koalíciu so stranou Za ľudí. Lídrom kandidátnej listiny je súčasný europoslanec Peter Pollák. Nasledujú členovia Národnej rady Roman Mikulec a Michal Šipoš. Ďalej kandidujú aj Gábor Grendel, Ľubomír Galko, Július Jakab, Anna Andrejuvová, Mária Benová, Milan Vetrák, Matúš Bystriansky, Paulína Srovnalíková, Erik Weiss, Patrik Kohút či Patrik Dubovský. O hlasy voličov sa z 15. miesta uchádza predseda hnutia Slovensko Igor Matovič, ktorý chce takýmto spôsobom pomôcť koalícii uspieť.

Foto
Hnutie Slovensko vstupuje do eurovolieb so stranou Za ľudí / TASR

Ak získajú jeden mandát, europoslancom sa stane Pollák, a to aj v prípade, že by iného kandidáta volilo viac občanov. Ak v EP dostanú dve kreslá, jedno z nich bude patriť aj Matovičovi. Ak uspeje niektorý z poslancov, bude na každého individuálnom rozhodnutí, či odíde do europarlamentu. Galko verí, že viacerí budú kryť Pollákovi chrbát a v prípade úspechu si svoj mandát uplatní.

Matovič vyhlásil, že aj v Bruseli chcú robiť protikorupčnú politiku. Zároveň deklarujú proeurópsky postoj:

„Chceme byť hlasom normálnosti v Európskej únii.“

Líder hnutia Slovensko tvrdí, že v eurovoľbách kandidujú väčšinou extrémy. Pollák skonštatoval, že Únia bude čeliť boju proti extrémizmu a dezinformáciám. Matovič dodal, že chcú chrániť záujem v prípade práva veta členských krajín Únie:

„Pripraviť Slovensko o právo veta by bola veľmi zlá cesta.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre