Holanďania vymysleli pre nebožtíkov živé truhly. Sú z biomasy húb a dopestovať sa dajú v špeciálnej továrni

EurópaSpravodajstvo

Holanďanom sa páči koncept takzvanej živej truhly, o rakvy má záujem aj zahraničie. Takmer 100 ľudí sa v Holandsku rozhodlo byť pochovaných po svojej smrti v živej truhle, a to v priebehu prvého roka, odkedy bol predstavený udržateľný spôsob zaobchádzania s mŕtvymi.

Foto
Živú truhlu vyvinul Bob Hendrikx spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity v Delfte a z prírodovedného múzea Naturalis v Leidene. (Ilustračná fotografia) / Reuters

„Holanďanom sa páči koncept živej truhly, o rakvy majú záujem aj zahraniční klienti. Už takmer sto ľudí sa v Holandsku rozhodlo byť pochovaných po svojej smrti v takzvanej živej truhle. Stalo sa tak iba v priebehu prvého roka, odkedy bol predstavený udržateľný spôsob zaobchádzania s mŕtvymi," uviedol v pondelok (13.9.) spravodajský server DutchNews.nl.

Živú truhlu vyvinul Bob Hendrikx spolu s výskumníkmi z Technickej univerzity v Delfte a z prírodovedného múzea Naturalis v Leidene. Tento koncept už bol začlenený do typov ponúkaných rakiev, v súčasnosti ich ponúkajú dve holandské pohrebné spoločnosti.

Truhly sú vyplnené machom a vyrobené z mycélia, podzemnej biomasy húb. Ich biologický rozklad trvá asi 45 dní. Hendrikx pre Dutchnews.nl spresnil, že tento typ rakiev umožňuje ľuďom opäť sa zjednotiť s prírodou.

Záujem o nový typ rakiev narastá a na uspokojenie dopytu na trhu bola otvorená továreň, v ktorej bude možné rakvy dopestovať vo väčšom meradle. Očakáva sa, že pri rastúcej popularite tohto typu rakvy klesne aj jej cena. V súčasnosti stojí okolo 1500 eur.

Koncept je už známy aj za hranicami krajiny a podľa údajov DutchNews.nl sa na tento typ pochovávania už pripravujú napríklad v Nemecku a Spojených štátoch, kde budú rakvy vyrábané z miestnych materiálov.

Zdroj: TASR

Komentáre