Holandský kráľovský pár začal svoju trojdňovú návštevu Slovenska

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 14.40 hod.

Trojdňová oficiálna návšteva holandského kráľa Viliama Alexandra a kráľovnej Maximy na Slovensku začala dnes v dopoludňajších hodinách ceremoniálom v Prezidentskom paláci, kde ich privítala prezidentka Zuzana Čaputová. Po spoločnom stretnutí si uctia pamiatku obetí bývalého režimu pri pamätníku Brána slobody na Devíne. V sprievode bratislavského primátora Matúša Valla sa prejdú historickým centrom hlavného mesta. Zároveň si pripomenú aj pamiatku zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pri pamätníku na Námestí SNP. Za účasti kráľovského páru sa uskutoční diskusia o slobode médií. Vyvrcholením prvého dňa bude štátna večera podávaná prezidentkou na počesť holandského kráľovského páru v Slovenskej filharmónii.

Foto
V Prezidentskom paláci sa uskutočnil uvítací ceremoniál / TASR

Čaputová vyhlásila, že návšteva holandského kráľovského páru sa odohráva symbolicky na 30. výročie vzájomných diplomatických vzťahov. Krajiny podľa jej slov spolupracujú v rôznych oblastiach, čo by sa mohlo prehĺbiť:

„Vzťahy sú veľmi priateľské nielen na politickej, ale aj na ľudskej úrovni,“ uviedla Čaputová, ktorá poukázala na Slovákov žijúcich v Holandsku, pričom táto krajina je jedným z najväčších investorov u nás aj exportným trhom pre mnohých slovenských podnikateľov.

Spolupráca by sa mohla podľa hlavy štátu rozvíjať v oblasti zdravotníctva a hospodárstva, k čomu by mohlo prispieť aj podnikateľské fórum, ktoré podľa prezidentky bude príležitosťou na výmenu skúseností a nadviazanie spolupráce najmä v oblasti zelenej tranzície:

„Ide o jedno z najväčších podujatí tohto druhu, pretože pozvanie prijalo viac ako 122 podnikateľov z oboch krajín,“ povedala Čaputová, ktorá dodala, že predstavitelia štátov by mali podpísať memorandum o spolupráci medzi nemocnicami a inštitúciami, ktoré sa venujú detskej onkológii.

Viliam-Alexander ocenil možnosť navštíviť Slovensko, čo zdôrazňuje priateľstvo oboch krajín. Náš štát sa podľa jeho slov rozvinul do sebavedomej krajiny so silným prepojením na Európu. Hovoril aj o vzájomnej súdržnosti v čase vysokého medzinárodného napätia. Slobodné demokratické krajiny podľa neho nesmú dovoliť zastrašovanie a násilie, pričom spoločne tvoríme bariéru proti ruskej agresii a podporujeme Ukrajincov.

Holandský kráľ hovoril aj o potrebe kritického pohľadu na vlastné krajiny vrátane násilia voči novinárom či prejavom nenávisti voči menšinám. Spoločné riešenia majú podľa neho perspektívu napriek viacerým obavám. Viliam-Alexander je otvorený spolupráci na ceste k udržateľnejšej budúcnosti.

Hlava štátu doplnila, že obe krajiny majú skúsenosti s vraždou novinára. Z tohto dôvodu budú diskutovať nielen o ich ochrane, ale aj ľudských právach, menšinách a rodovej rovnosti.

„Holandsko je tolerantná a otvorená spoločnosť. Zároveň je to spoločnosť, ktorá je funkčná a prosperujúca demokracia,“ dodala Čaputová, ktorá hovorila aj o spolupráci v oblasti bezpečnosti.

Holandsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré na Slovensko prišli v rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO.

Foto
Návšteva sa odohráva na 30. výročie diplomatických vzťahov / TASR

Stredajší (8.3.) program v Bratislave zahŕňa diskusiu o rovnoprávnosti dievčat a žien, otvorenie slovensko-holandského podnikateľského fóra aj prezentáciu slovenského zálohovacieho systému PET fliaš a plechoviek. Kráľovský pár sa stretne aj s blízkymi obetí teroristického útoku na Zámockej ulici a vo večerných hodinách je naplánovaný slávnostný koncert holandských umelcov v Slovenskom národnom divadle.

Kráľ Viliam a kráľovná Maxima spolu s prezidentkou vo štvrtok (9.3.) odcestujú na východné Slovensko, kde navštívia Centrum podpory Spišskej katolíckej charity v Poprade aj Spišskú Sobotu. V Liptovskom Mikuláši budú diskutovať o občianskom vzdelávaní a na jednej z tamojších základných škôl sa zúčastnia modelovej hodiny. Na záver zavítajú aj do Tatranského národného parku.

Hlavnými témami prvej kráľovskej návštevy na Slovensku takmer po 13 rokoch sú otázky právneho štátu a ochrany klímy vrátane prechodu na obehové hospodárstvo či podpora inklúzie a rozmanitosti v spoločnosti.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre