Jednou z najdôležitejších zásad je pitný režim.
Letné dni sa už oficiálne začali a s týmito mesiacmi prichádzajú aj riziká, ktoré prinášajú horúčavy. Teplomery začali atakovať teploty nad 30 stupňov. Meteorológ Marcel Macko pre Rádio Košice uviedol, že podobné počasie bude aj cez víkend:
„V najbližších dňoch očakávame nástup naozaj teplého, možno dokonca mimoriadne teplého počasia. Maximálna denná teplota bude stúpať nad 30 stupňov Celzia, dokonca dá sa povedať, že na väčšine nášho územia. Už v priebehu soboty (25.6.) očakávame teplotný interval väčšinou 28 až 33 stupňov. V ďalších dňoch teplota bude ešte vyššia, v nedeľu (26.6.) 29 až 34 stupňov.“
Zvyšovanie teplôt sa tým však neskončí. Macko doplnil, že teplomery sa na začiatku týždňa zastavia ešte vyššie:
„V ďalších dňoch nového týždňa, teda v pondelok (27.6.), prípadne v utorok (28.6.) by mali teplotné maximá vrcholiť. Očakávame teplotu väčšinou v intervale zhruba do 35, respektíve až 36 stupňov.“
S vysokými teplotami sa spája aj riziko zdravotných komplikácií, zranení a kolapsov. Mnohé výjazdy záchranných zložiek sa počas leta týkajú práve pacientov, ktorí takéto vysoké teploty zvládajú horšie než ostatní.
„Tropické horúčavy týchto dní predstavujú pre človeka extrémnu záťaž. Záchranári denne ošetria viac ako 120 ľudí, ktorí skolabovali v súvislosti s extrémnymi teplotami,“ povedal vedúci odboru zdravotnej starostlivosti Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky Július Pavčo.
Najčastejšími zdravotnými problémami spôsobenými vysokými teplotami sú kolapsy a úpaly. V prípade, že uvidíte niekoho, kto náhle skolabuje, zdravotníci odporúčajú, aby ste pri pomoci dodržali nasledovné pravidlá:
„Ak sme svedkami kolapsu, je dôležité preniesť postihnutého do chladného prostredia alebo tieňa a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. Rovnako potrebné je začať s chladením akýmkoľvek spôsobom. Potieraním vlažnou vodou a ovievaním na urýchlenie odparovania či prikrytím postihnutého vlhkou plachtou,“ vysvetlil Pavčo.
Jednou z najdôležitejších zásad pri boji s teplom je, samozrejme, pitný režim. Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) by mal dospelý človek denne vypiť 1,5 až 3 litre tekutín. Počas zvýšených teplôt sa toto množstvo odporúča navýšiť o takmer 30 percent. Nutný je aj dobrý výber oblečenia, ktoré by malo byť voľné a vzdušné a tiež opatrnosť pri fyzických aktivitách.
„Odporúčame vetrať priestory v nočných alebo v skorých ranných hodinách. Počas dňa neotvárajte okno, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k takzvanému teplotnému šoku. Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt nebol vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia,“ skonštatoval Marek Eliáš z ÚVZ SR.
Vysoké teploty v žiadnom prípade netreba podceňovať. Všetky aktivity by mali byť naplánované ešte pred najteplejšími časťami dňa, ktoré sú vo väčšine od 11.00 do 15.00 hod.
Autor: RÁDIO KOŠICE