Hračky, ktoré zabávali predošlé generácie. Zaspomínajte si s nami na detstvo

SlovenskoZaujímavosti

Každá generácia detí má sériu hračiek, ktoré ju definujú. Zatiaľ čo naši rodičia by vedeli rozprávať o bábikách dovezených z Ruska a Rubikovej kocke, deti deväťdesiatych rokov si budú skôr pamätať na „Céčka“ a Tamagochi.

Niektoré hračky prežijú viacero generácií, iné sú v kurze len niekoľko rokov. Napríklad také plyšové zvieratká sú obľúbené už niekoľko desaťročí a stále sú vernými ochrancami spánku tých najmenších. Pozrite sa s nami na hračky, ktoré už nie sú v kurze, no pri pohľade na ne sa nemôžeme ubrániť spomienkam.

Pružinový futbal

Ešte pred tým, ako sme po baroch začali hrávať „Kalčeto“ tu bol pre všetkých lenivých športovcov pružinový futbal. Najklasickejší socialistický mal červené a žlté figúrky, ktoré vyzerali všetky rovnako. Novšie modely už mali aj nakreslené dresy prípadne tváre. Ak ste silnejšie odpálili lesklú guľôčku, zapadla za gauč a už ju nikto nikdy nevidel. Náhrada sa hľadala ťažko, no poslúžila napríklad menšia ložisková guľôčka. Stolný futbal bol zábavou na dlhé hodiny, ktorá sa razom vedela zvrhnúť na súťaž v tom, kto vie vymenovať viac futbalistov, keď ste svojím postavičkám začali priradzovať mená.

Foto
ilustračné foto / modrykonik.sk

Céčka, sklenené guľôčky, pogy...

Každá generácia mala typ „zberateľskej“ hračky. Malé predmety, ktoré spájala hra s jednoduchými pravidlami a možnosťou vymieňania s kamarátmi.  Kúpili ste si ich zo dvadsať za vreckové a keď ste patrili medzi šikovnejších v triede, po mesiaci ste ich mali stovky. Váľali sa vám po celej detskej izbe a matka sa vám vyhrážala, že ak si ich neupracete, vyhodí vám ich, kým budete v škole. Zatiaľ čo sklenené guľôčky a céčka si dobre pamätá skôr staršia generácia, pogy boli výsadou detí deväťdesiatych rokov. Upútali nás obrázkami z amerických animákov, ktoré sme poznali len z Cartoon Network a RTL. Tie najzaujímavejšie boli lesklé, svietili v tme či menili obrázok podľa uhla pohľadu.

Foto
ilustračné foto / boardgamegeek.com

Tamagochi

Jeden z mojich prvých kontaktov s videohrami bolo elektronické zvieratko Tamagochi. Pôvodne vymyslené pre deti z mesta, ktoré sa v byte nemohli starať o skutočné zvieratko, bolo pre mňa Tamagochi zaujímavejšie ako celý náš dvor na dedine so psom, mačkami, sliepkami a kravou. Starostlivosť o spleť jednotiek a núl na malom, niekoľkopixelovom displeji sa stalo prioritou číslo jedna pre celú školu, kým učitelia nenastolili neúprosnú anti-Tamagochi politiku. Každé zvieratko, ktoré sa počas hodiny niečoho nahlas dožadovalo, bolo zabavené do konca roka a v zásuvke zborovne ho čakala krutá smrť vyhladovaním. Starostlivosť o Tamagochi v čase mojej neprítomnosti prebrala mama. Po počiatočných neúspechoch jej to nakoniec išlo rovnako dobre ako mne.

Foto
ilustračné foto / youtube.com

Rubiková kocka

Pre tých premýšľavejších, ktorí mali radi výzvy, tu bol mechanický hlavolam Rubiková kocka. Rodičom ste nedali pokoj, kým vám ju nekúpili, potom ste ju veľmi opatrnými krokmi pomiešali, aby ste ju zvládli dať do pôvodnej podoby. Keď ste boli pripravení na skutočnú výzvu, dali ste ju pomiešať kamarátovi a odvtedy sa vám nepodarilo poskladať viac, ako jednu stenu. Pestrofarebná mozaika na kocke vám začala zdobiť poličku a vy ste na ňu nechali sadať prach. Buď ste sa k nej v jeden daždivý deň vrátili a doskladali ju, alebo leží na polici vo vašej detskej izbe dodnes. Existujú aj géniovia, ktorí tento hlavolam zobrali vážne a v súčasnosti nájdete turnaje v rýchloskladaní Rubikovej kocky.

Foto
ilustračné foto / pixabay.com

Guma na skákanie

Okrem klasickej polorozpadnutej futbalovej lopty, ktorá bola základnou výbavou každej ulice, patrila medzi obľúbené hry vonku aj guma na skákanie, ktorá bola vždy skôr doménou dievčat. Preskákať na gume celú „škôlku“ vedeli len tí najväčší machri a mnohí z nás si mali problém zapamätať kroky aspoň do polovice. Stačila chvíľka nepozornosti a hráč vypadol z hry. V lepšom prípade bez odretých kolien. Z hračiek starých časov sa práve gume na skákanie podarilo zachovať si obľúbenosť aj medzi dnešnou generáciou detí a údajne je ešte stále „in“.

Foto
ilustračné foto / modrykonik.sk

Nezabúdajme na to, že aké hračky zaujímajú túto generáciu detí je tak trochu aj voľbou rodičov. Smartfóny, tablety a počítačové hry sú síce pre deti nesmierne zaujímavé, no nikto zo staršej generácie neľutuje, že svoje detstvo „nepresedel na Facebooku“.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre