Hrady na východnom Slovensku ponúkajú nielen pohľad do minulosti, ale aj pestrý kultúrny program

VýchodSpravodajstvo

Na niektorých z nich sa realizujú rekonštrukčné práce.

Slovensko môžeme nazvať hradnou veľmocou. Práve hrady, zámky či kaštiele sú vyhľadávanými miestami počas letných mesiacov, kam zamieri množstvo turistov. Z niektorých hradov zostali už len ruiny, iné sa pýšia svojou zachovalosťou a ďalšie zase rekonštrukciou. Jednou z pých východného Slovenska je Spišsky hrad, ktorý je rozlohou jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe.

„Otvorili sme 8. mája. Už teraz máme rozbehnutú letnú turistickú sezónu. Veľké akcie sme boli nútení pre túto situáciu zrušiť, ale máme tri základné produkty na túto letnú sezónu, a to sú divadelné piatky, ktoré sú o 20.00 hod. Potom máme nový produkt hudba z hradu. Je to spojenie rôznych netradičných hudobných skupín spolu s hradom, koná sa to na dolnom nádvorí Spišského hradu. Potom sú to nočné prehliadky, ktoré sú každú prázdninovú sobotu so začiatkom o 20.30 hod,“ uviedla kastelánka Spišského hradu Dáša Uharčeková Pavúková s tým, že pamiatka je počas sezóny otvorená od 9.00 – 19.00 hod.

Foto
Spišský hrad / TASR

Hrad Šariš

Od 6. mája svoje brány otvoril aj Hrad Šariš. Ako povedal jeho správca Ladislav Babuščák, bohatý program na hrade bol aj tam ovplyvnený aktuálnou situáciou:

„Po uvoľnení opatrení sme, samozrejme, upravený program znovu oživili. Tento týždeň napríklad budeme mať akciu Slanina Fest, čiže súťaž o najlepšiu slaninu na svete. My máme každý rok na hrade akciu Filmová noc na hrade. Tohto roku, žiaľ, kvôli týmto obmedzeniam táto akcia je zrušená, ale na budúci týždeň máme pod hradom autokino, čo je taká rarita Slovenska. V sobotu bude na hrade takzvané secret kino.“

V auguste je pripravený bohatý program na Hrade Šariš s názvom Práci česť. Naopak, Šarišské hradné slávnosti sú túto sezónu zrušené.

Foto
Hrad Šariš / TASR

Hrad Ľubovňa

Počas tohto víkendu otvorí po druhýkrát svoje brány aj Hrad Ľubovňa, čím odštartuje letnú turistickú sezónu.

„Prvá časť otvorenia turistickej sezóny sa uskutočnila koncom apríla, kedy sme hrad symbolicky sprístupnili online slávenou svätou omšou. Jeho pokračovanie sa uskutoční 11. – 12. júla na Hrade Ľubovňa bohatým programom. Vystúpi šermiarska skupina, dobová hudba a predstavia sa aj rôzni remeselníci. Jedným veľmi populárnym podujatím je rozprávka s pesničkami s názvom Kocúr je kráľ. Včelári sa stretnú v skanzene počas Dňa medu,“ skonštatovala Otília Barlíková z marketingového oddelenia Hradu Ľubovňa s tým, že pripravené sú aj Hradné slávnosti venované rodine Ľubomírskych.

Foto
Hrad Ľubovňa / TASR

Košický hrad

Pandémia ovplyvnila aj práce či program na Košickom hrade, čo potvrdil aj jeho kastelán Ľuboš Porada:

„Teraz sa chystáme pracovať na rozbehnutej archeodedinke, ktorá nám za dva roky pomaličky rastie. Budúci víkend bude prvý víkend, ktorý začneme tohto roku robiť, keďže sme boli pozastavení kvôli pandémii. Podujatia budú takisto trošku preriedené. Na toto leto plánujeme jedno podujatie Musica historica, ktoré už robíme osem rokov. Tento rok ho budeme robiť trošku v inom formáte. Nebudeme ho robiť ako jednodňové podujatie, kde všetky tie kapely vystúpia naraz, ale každú sobotu by mala vystúpiť jedna kapela, ktorá hrá historickú hudbu.“

Foto
Archeodedinka na Košickom hrade / TASR

Rekonštrukcia hradov

Hrad Krásna Hôrka je aj naďalej pre verejnosť neprístupný. Po požiari v roku 2012 sa na ňom realizuje rozsiahla rekonštrukcia. Na východe Slovenska sa aktuálne opravuje a obnovuje niekoľko ďalších hradov.

„Situácia na východnom Slovensku s obnovou hradov je, povedal by som, veľmi dobrá. Napríklad v Prešovskom kraji už nie je veľký hrad, na ktorom by nebežala obnova. V Košickom kraji je to trošku horšie. Jediný veľký hrad, na ktorom sa ešte obnova nezačala, je Veľký Kamenec a trošku zaostáva aj hrad Turňa, ktorý len tento rok nabehol na program obnovy hradov so zapojením nezamestnaných. Inak, dá sa povedať, že všetky veľké hrady sú v procese obnovy,“ vysvetlil predseda OZ Rákociho cesta a koordinátor obnovy hradov Martin Sárossy.

Okrem veľkých hradov na východnom Slovenku sú aj menšie stredoveké objekty, ktoré sú zachované na úrovni terénu, to znamená, že všetky múry sú ako keby pod zemou.

„Z takýchto typov hradov sa v Košickom kraji obnovuje napríklad Obišovský hrad. V Prešovskom kraji je ich viacero, napríklad Šebeš, Soľnohrad, Kamenica, Lipovský hrad alebo Medzianky. Čo sa týka návštevnosti, tak hrady, ktoré sú zrúcaninami, sú súčasťou prírody, nemajú žiadne obmedzenie, až na drobné časti hradov, kde je napríklad postavené lešenie. Tam väčšinou sú upozornenia, aby sa tam návštevníci nepohybovali. Tieto hrady nie je možné uzamknúť a uzavrieť, čiže návštevníci tam majú voľný prístup,“ doplnil Sárossy.

Iné je to s hradmi, ktoré plnia funkciu múzeí, ako napríklad Spišský hrad či Hrad Ľubovňa. Tie sú prístupné verejnosti aj napriek menším prácam v niektorých ich častiach.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre