Hrádzu na rieke Laborec sa podarilo sanovať

VýchodSpravodajstvo

Voda zaplavila nezastavenú časť medzi obcami Vojany a Krišovská Liesková.

Na Dolnom Zemplíne došlo k narušeniu hrádze rieky Laborec. Problém vznikol počas prác na plynovode. Následne sa postupne zaplavovala nezastavaná časť medzi obcami Vojany a Krišovská Liesková v okrese Michalovce. Ako pre Rádio Košice povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák, v pondelok (25.1.) popoludní sa situácia napokon upokojila:

„V súčasnosti sa zhotoviteľovi stavby podarilo sanovať hrádzu a nie je pozorovaný ďalší priesak. Zároveň sa na poškodené miesto navážajú tzv. Big bagy, ktoré zabezpečia stabilitu hrádze. V nevyhnutnom prípade správca operatívne pristúpi k otvoreniu poldra Beša s cieľom odvrátenia prívalovej vlny od zastavenej časti.“

Foto
Hrádzu na rieke Laborec sa podarilo sanovať / TASR

Spoločnosť Dúha, ktorá sa podieľa na výstavbe plynovodu, rátala s vyššou úrovňou zrážok, hladiny hrádze a Laborca. Avšak nečakali zmeny počasia, ktoré spôsobili navýšenie hladiny ešte pred ukončením prác. Podľa majiteľa spoločnosti Miroslava Remetu pri výstavbe plynovodu postupovali s ohľadom na lokalitu. Pomocou ťažkej techniky sa im v pondelok popoludní podarilo utesniť prerušenú hrádzu.

V obci Vojany včera a dnes zasadal krízový štáb. Podľa starostu Štefana Czinkeho je situácia stabilizovaná a voda sa nedostala do obce. Hrádza bola takmer pretrhnutá, preto sa rokuje o tom, ako problému v budúcnosti zabrániť. Podľa aktuálnych informácií už otvorenie poldra Beša nie je potrebné. Hrádzu je však nutné opraviť.

„Plánované pracovné stretnutie správcu a zástupcu zhotoviteľa stavby určí spôsob opravy hrádze, ktorá bude realizovaná, keď to situácia dovolí,“ dodal Bocák.

Na mieste v nedeľu (24.1.) v noci zasahovali aj hasiči z Veľkých Kapušian, Michaloviec, dobrovoľní hasiči z obce Vojany a Malčice, pričom včera pomáhali aj občania. Tam, kde hrozilo vybreženie rieky, ukladali vrecia s pieskom.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre