Bola adresovaná 90 deťom v Černihivskej oblasti.
Napriek tomu, že Spojené štáty vedú s Ruskom mierové rokovania o Ukrajine, vojna aj naďalej trvá. Medzi najohrozenejšie oblasti stále patrí pohraničie na severovýchode krajiny. Preto je humanitárna pomoc vždy vítaná a počas Veľkej noci prišlo nákladné vozidlo priamo z Košíc. Podarilo sa to vďaka ambasádorovi Zakarpatska na Slovensku Eduardovi Burašovi, ktorý nadviazal spoluprácu s obchodným reťazcom pôsobiacim na východe:
„Bol nám poskytnutý tovar v hmotnosti 480 kilogramov, ktorý pozostával jednak zo zásob hygieny, to sú zubné kefky, pasty, šampóny, všetko pre deti, sprchovacie gély. Čo je dôležité, bola tam potravinová pomoc. Pozostávala z rôznych džúsov, krupice, hotových jedál, paštét, oblátok kakaových i mliečnych, perníkov, detskej výživy a tak ďalej. Toto sme doviezli do Užhorodu zhruba týždeň pred Veľkou nocou.“
Humanitárna pomoc bola adresovaná 90 deťom žijúcich v Černihivskej oblasti. Miesto určenia je vzdialené od Kyjeva približne 300 kilometrov, avšak cesty sú na viacerých miestach zničené. Navyše, podmienky na samotné vyloženie tovaru z nákladného vozidla neboli podľa Buraša jednoduché:
„Akonáhle sa združia dve až štyri vozidlá na jednom mieste, okamžite dochádza k tomu, ako sa hovorí u nás, „nepriateľ načúva,“ a my sme museli meniť pozíciu. Keď sme prišli do obce Čajkino, tak tam sme mali miesto pred pravoslávnym chrámom, pretože, aspoň tak hovoria, že ak sa ľudia združujú v blízkosti chrámu, tak ten nemusí byť cieľom raketového útoku. Na vyprázdnenie 3,5-tonového auta sme mali 10 až 15 minút. Potom sme to nechali na ulici tak, ako bolo, pretože prišla informácia, že už sme pod dohľadom.“
Napokon však humanitárna pomoc našla svojich adresátov. Buraš dodal, že povinnou výbavou zahraničných návštev je prilba spolu s ochrannou vestou:
„Bolo nám zakázané vyzliecť sa z ochranných prílb a viest, ktoré sme mali na sebe z toho hľadiska, že ruské diverzné skupiny, ktoré pôsobia v pohraničí, využívajú prístupové cesty na to, aby zastrašovali ľudí, vozidlá, humanitárnu pomoc, sanitky, ktoré tam idú pre ľudí. Tým pádom mohlo dôjsť, chvalabohu, nedošlo, k nejakému stretu z bočných ciest, ktoré lemovali našu cestu naspäť.“
Okrem veľkonočnej zásielky sa v Košiciach chystá ďalšia. Tentokrát bude zameraná na bicykle, ktoré sú najmä v zničených oblastiach často najvhodnejšou formou prepravy.
Autor: RÁDIO KOŠICE