Hurikán Iota sprevádza nielen silný vietor, ale aj prívalové povodne či zosuvy pôdy

SvetSpravodajstvo

O život prišlo 30 ľudí a tisícky obyvateľov museli opustiť svoje domovy.

Strednú Ameriku zasiahol hurikán Iota, ktorý si doposiaľ vyžiadal 30 obetí na životoch. Zároveň spôsobil zosuvy bahna, zničil infraštruktúru a tisícky ľudí boli evakuované. Iota je klasifikovaný ako hurikán 5. kategórie. V Nikarague zapríčinil zosuvy pôdy. Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami varovalo viaceré oblasti v Strednej Amerike pred život ohrozujúcimi prívalovými povodňami, ktoré môžu zapríčiniť prudké dažde.

Foto
Vyčíňanie hurikánu na Hondurase / TASR

Nikaragua v dôsledku vyčíňania počasia hlási 18 obetí vrátane 2 detí. V Hondurase prišlo o život 14 ľudí. Medzi nimi je aj 5 členov rodiny, ktorí zahynuli po tom, ako zosuv pôdy strhol ich dom. Ďalšie 2 osoby zomreli na karibskom súostroví San Andrés, Providencia a Santa Catalina, ktoré patria ku Kolumbii, pričom 1 žena zomrela v domorodej komunite v Paname.

Hurikán sa prehnal Hondurasom a následne zoslabol na tropickú búrku, ktorú sprevádza vietor s rýchlosťou 80 kilometrov hodinu. S vyčíňaním počasia bojuje aj Salvádor. Tamojšia vláda uviedla, že o život prišiel motorkár, na ktorého spadol strom. Viac ako 800 ľudí bolo evakuovaných a umiestených do 230 náhradných prístreškov. Meteorológ salvádorského ministerstva životného prostredia uviedol, že Iota sa presúva na západ krajiny s rýchlosťou vetra do 65 kilometrov za hodinu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre