Iglu na prenocovanie by mohlo pomôcť aj bezdomovcom v Košiciach

KošiceSpravodajstvo

Mesto o iglu v metropole východu prejavilo záujem ešte vlani.

Teploty tohtoročnej zimy klesli hlboko pod bod mrazu aj v Košiciach, pocítili to najmä ľudia bez domova. Tým sú k dispozícii útulky a nocľahárne, ktoré prevádzkuje Arcidiecézna charita ako i nezisková organizácia Oáza - nádej pre nový život v Bernátovciach. Nie všetci však o takýto druh pomoci majú záujem. Dvojica Čechov preto prišla s alternatívou dočasnej pomoci – v podobe iglu pre bezdomovcov.

Mesto o iglu v metropole východu prejavilo záujem ešte vlani. Českí výrobcovia ho však v tom čase z krajiny vyvážať nechceli. „Máme záujem obnoviť tieto rokovania s tým, že sme oslovili našich partnerov v meste Košice, ktorými sú Oáza a Arcidiecézna charita. Pýtali sme sa na záujem o spoluprácu. V prípade, že záujem prejavia, mesto Košice má v pláne odkúpiť až desať takýchto iglu,“ informovala vedúca referátu sociálnych vecí magistrátu mesta Košice Eva Dudová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

S nápadom výroby a pomoci bezdomovcom formou krytého priestoru, v ktorom môže človek ležať, prišla Pavla Klečková. Tá informovala, že s magistrátom aktuálne rokujú o počte kusov, ktoré by v Košiciach mohli pribudnúť. Cena za jeden je približne 20 eur. „Tá cena je minimálna, nám ide primárne o záchranu ľudských životov, aj tých, ktorí odmietnu iný typ pomoci.“

Riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach Cyril Korpesio upozorňuje na využitie takejto formy pomoci v praxi. „Je to zaujímavá myšlienka, ale nie celkom realizovateľná vo veľkej miere. O pár kusov týchto iglu by sme mali záujem, ale nemyslím, že by malo ísť o niečo hromadné. No je to určite riešením ako posledná záchrana, keď je všetko plné,“ povedal.

V metropole východu žije na ulici asi 800 ľudí, či iglu v Košiciach pribudne a aspoň niektorým z nich pomôže, je nateraz otázne.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre